Sprzedaż leków w internecie

Porady

Handel lekami w internecie ma się wyjątkowo dobrze. Gdzie najczęściej je kupujemy? Czy kupowanie leków w sieci jest ryzykowne?

 Leki sprzedają osoby prywatne

 W sieci nie brakuje portali aukcyjnych i for, na których znaleźć można ofertę sprzedaży leków zamieszczoną przez osoby prywatne. Często są to leki, które danej osobie pozostały po kuracji bądź leki sprowadzone nielegalnie z zagranicy. Zażywanie takich leków zawsze wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem. Kupując leki od osób prywatnych nie wiemy, w jakich warunkach był on przechowywany. Pamiętajmy, że pod wpływem wilgoci i wysokiej temperatury substancje zawarte w lekach mogą tworzyć niebezpieczne dla zdrowia związki. Do tego bardzo często nie mamy możliwości zapoznania się ze składem leku. Nie dowiemy się więc czy zawiera on bezpieczne dla nas substancje – na niektóre ze składników leku możemy być uczuleni. Nie poznamy skutków ubocznych jakie lek może wywołać, ani też sposobu jego dawkowania. Zażywając lek tak naprawdę z niewiadomego źródła, o nieznanym składzie narażamy nie tylko swoje zdrowie, ale także życie.

Sprzedaż leków w internecie

 Internetowe apteki

 Sprzedażą leków w internecie zajmują się także e-apteki. Są to legalnie działające placówki opierające się na stacjonarnej aptece. Leki kupione w internetowej aptece są tak samo bezpieczne jak te, które kupimy w aptece tradycyjnej czy punkcie aptecznym. Apteki internetowe mogą sprzedawać wyłącznie te farmaceutyki, które zostały dopuszczone do obrotu na terenie Polski. Aptekom internetowym wolno sprzedawać tylko leki wydawane bez recepty. W sprzedaży mogą znaleźć się także suplementy diety, zioła, materiały opatrunkowe, środki higieniczne, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia dietetycznego (między innymi mleko dla niemowląt i dzieci do 3. roku życia), kosmetyki. Na stronie internetowej apteki możemy sprawdzić numer koncesji oraz logo. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że jest to placówka, która zasługuje na nasze zaufanie, a kupione w niej wyroby medyczne są dla nas bezpieczne.