Karmienie piersią prawidłowe, czyli jakie?

Karmienie piersią prawidłowe, czyli jakie?

Informacje

W jaki sposób prawidłowo karmić swoje dziecko piersią? Jest to pytanie bardzo ważne, ale w rzeczywistości odpowiedź na nie nie jest prosta, a w trakcie karmienia zazwyczaj przychodzi samoistnie. Swoje robi tutaj natura, ponieważ prawidłowe karmienie piersią każda kobieta ma w genach. Sporo miesza niestety współczesny świat, w którym każdy ma opinię na każdy temat, przez co można spotkać się z twierdzeniami, że to, co robimy do tej pory, jest zupełnie błędne. Nawet jeśli nie jest tak źle, być może możemy robić coś lepiej. Zwróćmy uwagę na dwie podstawowe kwestie: godziny karmienia oraz pozycję karmienia.

Godziny karmienia

Prawidłowe karmienie piersią to przede wszystkim odpowiedni czas karmienia. Ten niestety nie zależy od matki, ale od dziecka. Błędem są próby narzucania dziecku, kiedy powinno się posilać, a kiedy spać. Dziecko nie ma nad tym żadnej kontroli, więc próby nauczenia go jakiegoś schematu są tutaj zupełnie skazane na porażkę. I są też szkodliwe. Dziecko to mała fabryka biochemiczna, która działa w sposób oszałamiająco wręcz efektywny. Oznacza to jedna, że cały czas musi posiadać zapasy paliwa, a te są kłopotliwe, ponieważ żołądek dziecka jest maluteńki. Zresztą w pierwszych tygodniach życia dzienna porcja pokarmu to zazwyczaj około 750 mililitrów, więc trudno, by dziecko to magazynowało [źródło].

Maluch jest w stanie przetrawić porcję mleka w czasie 3-4 godzin i kiedy tego dokona, zasygnalizuje swój głód. 3-4 godziny to mniej niż cała noc, więc trzeba się początkowo przygotować na co najmniej jedno karmienie piersią w nocy. To jak najbardziej normalne, a do tego pożądane.

Dobra pozycja do karmienia

Prawidłowe karmienie piersią to także właściwa pozycja do karmienia. W sieci można znaleźć konkretne poradniki odnośnie najbardziej popularnych pozycji i można się nimi kierować, ale nie jest to konieczne. Najważniejsze jest to, aby zarówno matka, jak i dziecko byli w odpowiedniej, czyli wygodnej pozycji. Wygoda jest tutaj najważniejsza. Nie ma znaczenia, czy dziecko będzie leżało u matki na brzuchu, będzie podtrzymywane pod pachą lub położy się wygodnie obok niej, jeśli tylko będzie możliwość podtrzymania mu główki oraz odpowiedniego umieszczenia sutka w ustach. Karmienie nie tylko może, ale powinno być wygodne i powinno być też relaksujące, więc jeśli nawet jakaś pozycja działa, ale nie jest do końca wygodna, warto jest poszukać lepszego rozwiązania na przyszłość.

Dodaj komentarz