Zakupy kosmetyczne w sklepach online

Informacje Kosmetyki Porady

Według najnowszych badań zakupy przez Internet robi już niemal co drugi Polak. W sklepach online kupujemy najczęściej ubrania, książki, kosmetyki, sprzęt RTV/AGD, telefony i akcesoria GSM oraz sprzęt fotograficzny. Na taką formę zakupów decydujemy się głównie ze względu na oszczędność czasu, dostawę towaru bezpośrednio do domu, szeroki wybór produktów, konkurencyjne ceny oraz możliwość złożenia zamówienia o dowolnej porze. Jak na tle tych tendencji wygląda sprzedaż kosmetyków w sektorze e-commerce?

Sklepy wirtualne z branży urody cieszą się stale rosnącą popularnością: na terenie Europy w mijającym roku niemal 40% zakupów kosmetycznych odbyło się za pośrednictwem Internetu. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na takie usługi coraz więcej firm uruchamia własne wersje sklepów online, działających równolegle ze sprzedażą w punktach detalicznych. Internet daje również wiele dodatkowych możliwości, dotyczących m.in. serwisów aukcyjnych takich jak Allegro, zintegrowania sklepu z mediami społecznościowymi, wysyłki newsletterów do stałych użytkowników itp. Ciekawą opcją w sektorze kosmetyków mogą być blogi branżowe, interaktywne testy kosmetyczne czy możliwość skomponowania własnej serii zapachowej. Wszystko to sprawia, że potencjał Internetu w sprzedaży kosmetyków stale rośnie i sprzyja budowaniu stałej grupy odbiorców, zaangażowanych w markę.

Jak natomiast wygląda sytuacja po stronie klienta? Zakupy w sklepach online są idealnym rozwiązaniem, gdy nie ma on potrzeby wcześniejszego wypróbowywania kosmetyku, a więc przede wszystkim w sytuacji, w której dobrze zna dany produkt i markę. Tym niemniej istnieją firmy, które prowadzą sprzedaż tylko i wyłącznie przez Internet: są to sklepy z kosmetykami naturalnymi, ekologicznymi czy ekskluzywnymi, oferujące asortyment dla zawężonej grupy odbiorców. Tacy sprzedawcy nie mają zwykle dużej sieci sprzedaży w punktach detalicznych – zamiast tego bazują na elitarności produktów. Dzięki niej klient może mieć pewność, że kupowany przez niego produkt spełni wszelkie stawiane przed nim wymagania, nie uczuli go i będzie wyróżniał się wysoką jakością na tle kosmetyków drogeryjnych.

Dodaj komentarz