Apteka internetowa: jak rozpoznać tą działającą legalnie?

Porady

W sieci znaleźć można obecnie całe mnóstwo sklepów sprzedających rozmaite produkty. Dobrych kilka lat temu pojawiły się w nich także apteki, które początkowo wzbudzały wiele kontrowersji. Dzisiaj liczba osób robiących w nich zakupy nieustannie rośnie. Poniżej podpowiadamy po czym poznać aptekę internetową działającą w pełni legalnie.

 Apteka stacjonarna

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każda apteka internetowa musi działać w oparciu o aptekę stacjonarną. Na stronie apteki, w której zamierzamy zrobić zakupy warto więc poszukać adresu stacjonarnej placówki. Szanujące się apteki internetowe zamieszczają go w widocznym dla klienta miejscu. Jeśli takiego adresu nie znajdziemy, lepiej zdecydować się na zakupy w innej aptece.

 Dane Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego

Na stronie apteki internetowej musi znaleźć się informacja o właściwym dla niej WIF. Wśród danych nie może zabraknąć nazwy, adresu oraz dokładnych danych kontaktowych. Brak takich informacji powinien skłonić nas do zrobienia zakupów w innej placówce.

Apteka internetowa: jak rozpoznać tą działającą legalnie?

 Pozwolenie na prowadzenie działalności

Każda apteka prowadząca działalność musi mieć takiego pozwolenie. Legalnie działające placówki na swojej stronie zamieszczają zawsze informację na temat pozwolenia. Na stronie nie może zabraknąć również linków do Krajowego Rejestru Zezwoleń Na Prowadzenie Aptek Ogólnopolskich,  Punktów Aptecznych oraz Rejestru Udzielonych Zgód Na Prowadzenie Aptek Szpitalnych i Zakładowych. Dzięki temu każdy klient może sprawdzić czy apteka, w której robi zakupy takie zezwolenie posiada.

 Telefoniczny dyżur farmaceuty

Mało kto, że apteki internetowe mają obowiązek organizowania dyżurów telefonicznych farmaceutów. Taki dyżur powinien trwać nie tylko w godzinach pracy apteki, ale również przynajmniej dwie godziny po jej zamknięciu. Pozwala to na skonsultowanie się z farmaceutą w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zakupionego leku. Jeśli wybrana przez nas apteka takiego dyżuru nie prowadzi, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie poszukanie innej.