Emolienty: czym są?

Kosmetyki Moda Porady

W kosmetologii coraz częściej do nawilżania skóry wykorzystywane są emolienty. Mają one wyjątkowo silne właściwości natłuszczające. Ich siła tkwi także w wyjątkowych właściwościach regenerujących. To dlatego są polecane zarówno osobom, które nie mają żadnych problemów ze skórą, jak i tym, którzy zmagają się z atopowym zapaleniem skóry lub łuszczycą. Emolienty łagodzą stan zapalny, zmniejszają zmiany, sprawiają, że świąd jest łagodniejszy. Dzięki nim kondycja skóra znacznie się poprawia.

Emolienty: czym są?

 

Co wchodzi w ich skład?

Emolienty są substancjami, które nie wywołują alergii. Wiele z nich wytwarzanych jest z oleju konopnego. W ich składzie jest więc dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6. W swoim składzie zawierają także:

  • tlenek etylu;
  • alkohol winylowy;
  • polisiloksany

Ich skład jest czasem wzbogacamy o pochodne mocznika, polialkohole, hydrokwasy, gliceryny. Cenne dodatki do emolientów to także lanolina i wazelina.

 

Działanie emolientów

Emolienty natłuszczają skórę, ale nie pozostawiają na niej tłustego filmu. Na powierzchni skóry pielęgnowanej emolientami tworzy się warstwa ochrona, które ogranicza odparowywanie wody z naskórka. Dzięki temu, że zatrzymują one wodę, skóra jest bardzo dobrze nawilżona.

 

Do codziennej pielęgnacji skóry atopowej

Emolienty mogą być stosowane do pielęgnacji wrażliwej, suchej, ale także normalnej skóry. Najczęściej jednak są używane do pielęgnacji skóry atopowej. Są podstawą pielęgnacji skóry dzieci, które chorują na Atopowe Zapalenie Skóry, jak i dorosłych, którzy również mają podobny problem. W pielęgnacji skóry atopowej są wyjątkowo skuteczne, w tym przypadku nie są więc li tylko kosmetykiem, ale także lekiem. Mogą być stosowane przez długi okres. Zaleca się jednak,a by co pewien czas zmienić dotychczas używany preparat na nowy.

Emolienty można stosować nie tylko do pielęgnacji skóry atopowej u dzieci i osób dorosłych. Warto używać ich również wtedy, gdy nie mamy żadnych problemów skórnych. Emolienty polecane są także do pielęgnacji niemowląt.