W jaki sposób dbać o higienę uszu?

Kosmetyki Moda Porady

Uszy są nie tylko narządem słuchu. Mieści się w nich błędnik, który umożliwia nam utrzymanie równowagi. Prawidłowa higien uszu jest więc wyjątkowo ważna. Bardzo pożyteczną funkcję dla uszu pełni woskowina, ale może być ona również przyczyną problemów ze słuchem. Problemy te w dużej mierze prowokujemy sami nieprawidłowo dbając o higienę uszu.

W jaki sposób dbać o higienę uszu?

Po co jest woskowina?

Jest bardzo pożyteczna, nie tylko natłuszcza i oczyszcza ucho, ale przede wszystkim chroni je przed wiatrem, kurzem, owadami, dostaniem się do niego wody. Osłania także ucho przed bakteriami i innymi drobnoustrojami odpowiedzialnymi za infekcje ucha.

Jak myć uszy?

Nieodpowiednia higiena bardzo często jest przyczyna problemów ze słuchem, może nawet doprowadzić do jego uszkodzenia. Uszy wystarczy myć zwilżonym w wodzie z mydłem palcem i osuszać go rogiem ręcznika. Czasem dochodzi do nadprodukcji woskowiny. Jeśli będzie ona zalegała w uszach, może z czasem powstać z niej twardy czop. Może on powstać nie tylko na skutek tego, że w uchu zalega woskowina, ale również na skutek używania przez nas patyczków higienicznych do usunięcia woskowiny. Patyczkami nie da się tego zrobić, osiągamy przeciwny efekt: wbijamy woskowinę w głąb ucha.

Spray do czyszczenia uszy

To metoda, która do czyszczenia uszu powinna być stosowana zarówno u dzieci (po konsultacji z lekarzem), jak i u dorosłych. Spraye są dostępne bez recepty w aptece. Mają specjalnie wyprofilowany aplikator, który uniemożliwia zbyt głębokie włożenie go do ucha. W składzie tych środków są olej roślinne (w zależności od producenta jest to jeden olej lub mieszanka 2-3), płynna parafina i witamina E. Spraye do uszu działają bardzo szybko, zmiękczają i rozpuszczają woskowinę dzięki czemu może ona wypłynąć na zewnątrz. Wystarczy widoczna na skórze po zabiegu woskowinę zabrać i usunąć przy pomocy np. chusteczką higieniczną. Spray do czyszczenia uszu mogą stosować osoby, które noszą aparat słuchowy. Są bezpieczne, proste w aplikacji i nie powodują skutków ubocznych. Nie zawierają środków konserwujących.