Jak dbać o uszy?

Kosmetyki Moda Porady

Kłopoty ze słuchem mają dzisiaj już nie tylko osoby starsze, ale także nastolatki. Problemy ze słuchem są skutkiem między innymi tego, że żyjemy otoczeni negatywnie wpływającymi na nasze uszy coraz bardziej głośnymi dźwiękami, od których bardzo często nie możemy się odizolować. Przyczyną kłopotów ze słuchem może być również woskowina, która zalega w uchu. Jak dbać o uszy? W jaki sposób prawidłowo je czyścić, aby nie dochodziło do gromadzenia się w nich woskowiny?

Jak dbać o uszy?

Ochrona przed hałasem

Nie zawsze przed hałasem możemy się ochronić, ale są także i takie sytuacje, w których możemy to zrobić. Przyczyną kłopotów ze słuchem może być zbyt częste i nieprawidłowe używanie słuchawek; jeśli my także należy do osób, które korzystają ze słuchawek, to używajmy takich nausznych i to nie dłużej niż godzinę dziennie. Jeżeli długo przebywamy w pobliżu głośno pracujących sprzętów, wkładajmy stopery lub korzystajmy ze słuchawek, które ograniczają hałas.

Prawidłowa higiena

Aby ucho działo prawidłowo, musi być oczyszczone z woskowiny. Gdy powstanie jej zbyt dużo, może zatykać przewody słuchowe i powodować, że gorzej słyszymy. Aby się jej pozbyć i nie narazić się na pogorszenie słuchu, raz w tygodniu zakraplamy do ucha specjalny preparat do czyszczenia uszu. Preparaty te pojawiły się na rynku już jakiś czas temu; dzisiaj do wyboru jest ich co najmniej kilkanaście. Mimo różnej nazwy maje one bardzo zbliżony do siebie skład. W każdym z nich znajduje się olej roślinny lub kombinacja 3 różnych. W składzie niektórych z nich jest także witamina E oraz płynna parafina. Preparat rozpuszcza woskowinę, dzięki temu komórki rzęskowe mogą bez problemu wynieść jej nadmiar na zewnątrz. Nigdy nie używamy do czyszczenia uszu patyczków z wacikami. Nie usuniemy nimi woskowiny tylko wepchniemy ja głębiej. Używając patyczka możemy także uszkodzić błonę bębenkową. Ucho myjemy jedynie na zewnątrz; możemy to zrobić palcem lub patyczkiem. Spray do czyszczenia uszu może być używany przez osoby, które noszą aparat słuchowy.