Z jakich tkanin szyte są męskie koszule?

Moda

Z jakich tkanin szyte są męskie koszule?

Najważniejszy element męskiej garderoby to koszula. Panowie noszą je na każdą okazję, nic więc dziwnego, że chcieliby, aby koszula była przyjemna w dotyku i komfortowa w noszeniu. O tym, czy spełni ona te wymagania zadecyduje materiał, z którego ja uszyto. Najczęściej koszule szyte z różnych rodzajów bawełny. Jakie są cechy charakterystyczne poszczególnych rodzajów?

Oxford

Tkanina ta jest tkana z grubszych włókien bawełny. Najczęściej tkanina ta jest używana na koszule casualowe i sportowe. Rodzajem najbardziej popularnych męskich koszul szytych z bawełny oxford są te z kołnierzykiem zapinanym na guziki, czyli button down. Koszule w bawełny oxford szyje się w zasadzie tylko w trzech kolorach: białe, blado różowe i jasnobłękitne. Bardzo ekskluzywnym rodzajem bawełny oxford jest Royal Oxford. To tkanina używana wyłącznie na bardzo eleganckie koszule.

Popelina

W sklepach można kupić najwięcej koszul uszytych z popeliny. Są one kupowane najczęściej ze względu na duży wybór kolorów i wzorów. Popelina ma właściwości oddychające, jest gładka i cienka. Ma jednak wadę: łatwo i mocno się gniecie. Aby zmniejszyć podatność na gniecenie nie tracąc przy okazji właściwości oddychających coraz częściej wykańcza się popeliną wykorzystując zdobycze nowych technologii. Chętnie stosuje się między innymi technologię 3XDRY.

Twill

Ma ciekawą fakturę dzięki temu, że w czasie tkania nitki układane są na ukos. Taki układ nitek jednocześnie sprawia, że twill jest tkaniną bardzo miękką i jednocześnie bardzo trwałą. Twill ma także wiele innych zalet: oddycha lepiej niż popelina, o wiele mniej się także gniecie. Najczęściej z twill jest tkaniną używaną do szycia koszul wizytowych i biznesowych.

Pinpoint

To tkanina bawełniana bardzo wysokiej jakości. Jest lekka i delikatna, a przy tym ma bardzo dobre właściwości oddychające. Najczęściej pinpoint używany jest do szycia koszul smart casual.

Pika

Odmienny sposób tkania sprawia, że pika jest tkaniną najbardziej sztywną z tych, które opisaliśmy Szyje się z niej koszule do strojów formalnych: fraków i smokingów.

Dodaj komentarz