Jak można pielęgnować skórę atopową u dzieci?

Kosmetyki Moda Porady

Atopowe Zapalenie Skóry to choroba o podłożu alergicznym, która jest coraz częściej diagnozowana u dzieci. Choroba ta bardzo często zaczyna się w okresie niemowlęcym. U tak małych dzieci jest bardzo poważnym problemem. Wymaga od rodziców bardzo starannej troski. Nie można pielęgnować je zwykłymi kosmetykami dla dzieci. Na szczęście są dzisiaj emolienty.

Jak można pielęgnować skórę atopową u dzieci?

 

Problemem skóry atopowej jest nie tylko to, że jest ona bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne, które mogą ja podrażniać. Bardzo dużym problemem szczególnie w przypadku niemowląt jest to, że AZS związane jest z bardzo silnym świądem. Bardzo trudno jest rodzicom ustrzec dzieci przed tym, aby nie drapały się; drapanie jest jednym z czynników, które powodują zaostrzenie zmian na skórze.

Skóra atopowa jest także bardzo sucha. Pozbawiona jest niemal całkowicie naturalnych czynników, które by ją nawilżały. Emolienty zawierają składniki, które zapobiegają utracie wody, a więc nawilżają ją. Oprócz składników o działaniu nawilżającym w składzie emolientów są substancje, które natłuszczają skórę. Preparaty te – do kupienia w aptece – chronią skórę, umożliwiają także regenerację naskórka. Tworzą na skórze film, który jest doskonałą warstwą ochronną. Dzięki tej barierze stworzonej przez film substancje, które odpowiedzialne są za podrażnienie skóry atopowej nie mogą wnikać w głąb naskórka. Bardzo ważne jest – szczególnie w przypadku noworodków i niemowląt, ze zdiagnozowanym AZS – że emolienty łagodzą objawy choroby, obrzęk, zaczerwienienie skóry, ale przede wszystkim niezwykle przykry dla maluszków świąd skóry.

 

W chwili obecnej kupienie emolientu nie stanowi żadnego problemu. Są dostępne bez recepty w każdej aptece. Do wyboru są też emolienty w bardzo różnej postaci zarówno takie do kąpieli emoloiacyjnych jak i do stosowania po kąpieli. W przypadku dzieci ze skórą atopową można nanosić je na skórę dziecka nawet kilka razy w ciągu dnia. Do wyboru są między innymi maści, kremy, balsamy. Kąpiel z dodatkiem emolientów może trwać maksymalnie 15 minut.