Na problemy ze słuchem skarży się coraz więcej osób. Mogą one być skutkiem infekcji ucha, hałasu, który nas otacza, wieku. Bardzo często jednak przyczyną tego, że gorzej słyszymy jest woskowina, która zalega w uchu.
Pożyteczna rola woskowiny
Woskowina, którą wytwarzają gruczoły woskowinowe jest bardzo pożyteczna. Przede wszystkim oczyszcza ona i natłuszcza ucho, ale nie tylko. Osłania je także przed wiatrem, pyłkami, wiatrem. Chroni je przed dostaniem się do niego wody oraz przed rozwojem bakterii. Woskowina chroni błonę bębenkową i ucho środkowe. Mimo tych pożytecznych funkcji jej nadmiar musi zostać usunięty. Zaczyna bowiem twardnieć, gdy długo zalega w uchu; tworzy się wówczas tak zwany korek czy czop woskowinowy. Korek\/czop może utworzyć się także na skutek niewłaściwej higieny.
Tego nie wolno robić
Większość z nas używa do mycia uszu patyczków higienicznych. Ale nie można ich stosować do mycia ucha wewnątrz, gdyż wpychają one i dociskają woskowinę do błony bębenkowej. Używanie patyczków kosmetycznych grozi otarcie skóry w przewodzie słuchowym, co może być przyczyną nadkażenia prowadzącego do zapalenia. Myjemy więc uszy tylko palcem, osuszając dokładnie końcem ręcznika, a do usunięcia nadmiaru woskowiny wybieramy spray do czyszczenia.
Jak działa spray?
W składzie większości preparatów przeznaczonych do higieny uszu znajdują się oleje roślinne, witamina E, czasem także płynna parafina. Rozpuszczają one i rozmiękczają woskowinę, jej nadmiar bardzo szybko zostanie wymieciony na zewnątrz przez komórki rzęskowe przewodu słuchowego. A wtedy możemy ją zebrać i usunąć. Spraye nie tylko oczyszczają uszy z nadmiaru woskowiny, ale także zmniejszają ryzyko zachorowania na infekcje bakteryjne, grzybicze czy wirusowe. Stosujemy je profilaktycznie raz na 1-2 tygodnie. Spraye do uszu mogą być stosowane u dzieci powyżej 3. miesiąca życia, ale po konsultacji z pediatrą.
Spray do uszu to najbardziej skuteczny i zarazem bezpieczny sposób usuwania nadmiaru woskowiny. Są oparte na naturalnych składnikach.