Kłopoty ze słuchem mogą być związane z wiekiem, hałasem, który nas otacza, infekcjami ucha. Bardzo często jednak przyczyną tych problemów jest zalegająca w uchu woskowina.
Czym ona jest?
Jest naturalną wydzieliną, która w części składa się ze złuszczonego naskórka, a w części z wydzieliny produkowanej przez gruczoły woskowinowe, które znajdują się w uchu. Jest bardzo pożyteczna. Chroni ucho przed wilgocią, wiatrem, kurzem, rozwojem bakterii. Zazwyczaj ucho oczyszcza się z niej samo. Są jednak sytuacje, gdy woskowiny powstaje zbyt wiele. Wtedy w uchu powstaje korek woskowiny. Zatyka on przewód słuchowy i sprawia, że słyszymy coraz gorzej.
Jak zapobiegać tworzeniu się korka? Jak go usunąć?
Aby zapobiec tego typu kłopotom, warto zakraplać do ucha jeden z preparatów do czyszczenia uszu. Są one dostępne w każdej aptece bez recepty. Zawierają one oleje roślinne (np. oliwę z oliwek), a dodatkowo wiele z nich zawiera jeszcze witaminę E oraz płynną parafinę. Zawarte w sprayu składniki bardzo szybko rozpuszczają zalegającą w uchu woskowinę. Po jej rozpuszczeniu komórki rzęskowe, które znajdują się w przewodzie słuchowym wymiatają jej nadmiar na zewnątrz.
Prawidłowa, codzienna higiena uszu
Zabieg oczyszczania uszu sprayem warto wykonać raz na 1-2 tygodnie. Ale codzienna, prawidłowa higiena jest równie ważna. Pamiętajmy, że do czyszczenia uszu nie możemy używać patyczków higienicznych. Zamiast usunąć nimi woskowinę, dociśniemy ją do błony bębenkowej. Do tego ryzykujemy, że zrobimy to zbyt mocno i ją przebijemy. Myjemy więc tylko zewnętrzną część ucha palcem zwilżonym w wodzie z mydłem lub końcem ręcznika. Jeśli jednak mimo to powstanie w uchu czop woskowinowy, który nie zmniejszy się po zastosowaniu sprayu, musimy iść do laryngologa, aby wykonał zabieg oczyszczania ucha. Laryngolog po obejrzeniu ucha zdecyduje, która metoda usunięcia woskowiny będzie najlepsza. Może na przykład wybrać płukanie ucha strzykawką. Usuwanie woskowiny ułatwia zmiękczenie jej sprayem. Trzeba aplikować przez 5 dni przed zabiegiem.