Praca zdalna

Porady

Osoby, które chcą połączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym powinny zainteresować się pracą wykonywaną przez Internet. Decydując się na taką formę zatrudnienia musimy pamiętać, że przyniesie ona efekty tylko wtedy, gdy potrafimy się zmobilizować do wykonywania powierzonych nam zadań. Jest to praca wymagająca samodyscypliny.

Czy jest to zgodne z prawem?

Praca zdalna nazywana jest często telepracą. Jest to forma zatrudnienia, którą dopuszcza kodeks pracy. Telepraca jest więc jednym ze stosunków pracy, jaki może zostać nawiązany pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Rodzajem umów, które bardzo chętnie są zawierane w przypadku telepracy są umowy cywilnoprawne. Telepraca ma wiele zalet, ma też wady. W dużej mierze zależą one od tego, na podstawie jakiej umowy wykonywana jest telepraca.

Zalety pracy przez Internet

Praca zdalna ma wiele zalet. Przede wszystkim jest doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy zależy nam na tym, aby pogodzić życie zawodowe z prywatnym. Praca zdalna jest bardzo często polecana kobietom, które chciałyby po urodzeniu dziecka pracować, a jednocześnie samodzielnie opiekować się dzieckiem. Jest to też korzystne w sytuacji, gdy zabrakło dla dziecka miejsca w żłobku lub przedszkolu. Wykonując pracę na odległość można się od niej oderwać, wyjść na zakupy czy na spacer z psem.

Praca zdalna

Osoby, które zdecydują się na wykonywanie telepracy bez trudu dostosują warunki pracy do swoich potrzeb. Stanowisko pracy można sobie stworzyć nie tylko wykorzystując biurko, ale także mały stolik. Kącik do pracy można urządzić nawet na sofie. Możliwości jego aranżacji jest naprawdę mnóstwo. Wykonując pracę przez Internet nie tracimy czasu i pieniędzy na dojazdy, nie marzniemy na przystankach, ryzykując zdrowiem. Bardzo często praca zdalna to jedyna szansa na zatrudnienie dla osób niepełnosprawnych.

Praca przez Internet ma mnóstwo zalet. Zatrudnienie na zasadzie telepracy jest stosowane m.in. w pracach biurowych, programowaniu, usługach finansowo-księgowych, dziennikarstwie, konsultingu.