Poznajmy bliżej pracę zdalną

Porady

Praca przez Internet z roku na rok zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność. Ta forma pracy nazywana jest także pracą zdalną. Jest to bardzo wygodna forma zatrudnienia. Taką formę wykonywania pracy dopuszcza nawet kodeks pracy. Zobaczmy, jakie są cechy charakterystyczne pracy przez Internet.

Dlaczego warto wybrać taką formę zatrudnienia?

Praca zdalna pozwala na bezproblemowe połączenie pracy zawodowej z obowiązkami domowymi. Doskonale sprawdza się w przypadku kobiet z dziećmi, szczególnie w sytuacji, gdy brak jest miejsca w żłobku czy przedszkolu. Praca przez Internet pozwoli na połączenie roli matki z aktywnością zawodową.

Poznajmy bliżej pracę zdalną

Wybierając pracę zdalną bez trudu warunki i czas pracy dostosujemy do swoich indywidualnych oczekiwań. Możemy wykonywać ją wtedy, kiedy nam pasuje (powinniśmy jednak respektować czas dyspozycyjności). Możemy oderwać się od pracy, wyjść na spacer, po zakupy. Pracujemy w mniej stresujących warunkach, bez ciągłego dozoru szefowej/szefa. Pracując zdalnie nie musimy stać w korkach, tracić na dojazdy czas i pieniądze. Decydując się na wykonywanie pracy przez Internet nie marzniemy na przystankach, ryzykując, że zachorujemy i będziemy musieli wziąć zwolnienie.

Czy praca zdalna ma wyłącznie same zalety?

Ma ona także minusy. Przede wszystkim jest to forma zatrudnienia, w której odnajdą się tylko osoby zdyscyplinowane. Często też okazuje się, że to co jest zaletą telepracy, staje się jej wadą. Czasem trudno jest oddzielić życie prywatne od pracy. Bardzo często osoby, które pracują zdalnie mają trudności z tym, aby zdopingować się do pracy, w efekcie czas przecieka im przez palce. Są też osoby, które pracując na odległość mają poczucie izolacji. Narzekają na brak kontaktów z kolegami z pracy.

Telepraca jest doskonałym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Decyduje się na nią coraz więcej osób. Jest to praca, który wymaga bardzo dużej samodyscypliny, nie jest to więc praca dla każdego. Osoby, które nie potrafią same dopingować się do pracy, powinny szukać innej formy zatrudnienia.