Garść informacji o pracy zdalnej

Porady

Praca zdalna czyli taka, która wykonywana jest za pośrednictwem Internetu, cieszy się coraz większą popularnością. Nie bez przyczyny. Ta forma zatrudnienia ma wiele zalet, w efekcie decyduje się na nią coraz więcej osób. Zobaczmy, dlaczego wykonywanie pracy z dala od siedziby pracodawcy jest dobrym rozwiązaniem.

Na czym polega ten rodzaj pracy?

Praca zdalna polega na wykonywaniu obowiązków w dowolnie wybranym przez siebie miejscu czy we własnym domu. W zależności od tego, jaką umowę podpiszemy z pracodawcą, dostaniemy od niego sprzęt niezbędny do pracy lub będziemy wykorzystywać własny. W tym drugim jednak przypadku pracodawcy powinien wypłacać nam ekwiwalent pieniężny. Warto wiedzieć, że przybywa w naszym kraju firm, które decydują się na stosowanie łączonego systemu pracy. To rozwiązanie, które polega na tym, że kilka dni pracownik spędza w firmie, a w pozostałe dni pracuje zdalnie.

Garść informacji o pracy zdalnej

Jaki tryb pracy jest możliwy?

Pracę przez Internet można wykonywać wybierając jeden z dwóch trybów. Do wyboru mamy tryb ośmiogodzinny oraz tryb elastycznych godzin pracy. Ten drugi wybierany jest zdecydowanie częściej. Elastyczne godziny pracy są bowiem uznawane za największą zaletą pracy zdalnej.

Zanim rozpoczniesz współpracę

Pracę zdalną oferuje coraz więcej firm. Przed nawiązaniem współpracy warto taką firmę sprawdzić. Można to zrobić przeglądając opinie krążące o niej w Internecie. Koniecznie powinniśmy też sprawdzić, jaka jest pozycja firmy na rynku. Pozwoli to nam uniknąć podpisania umowy z nieuczciwą firmą, która ma trudności z płaceniem za wykonaną pracę.

Rodzaj umowy

Rodzaj umowy, na podstawie której będziemy wykonywać pracę zależy przede wszystkim od firmy, która nas zatrudnia. W przypadku pracy zdalnej najczęściej pracodawcy oferują zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych. Szczególnie chętnie wybierana jest umowa o dzieło. Ale kodeks pracy dopuszcza także możliwość wykonywania pracy przez Internet na podstawie umowy o pracę – warto o tym pamiętać.

Telepraca ma wiele zalet. Na pewno warto taką formę zatrudnienia rozważyć.