Ogólna charakterystyka emolientów

Kosmetyki Moda Porady

Emolienty należą do preparatów natłuszczający i nawilżających skórę. Mogą być stosowane do pielęgnacji skóry suchej u osób dorosłych, ale także u dzieci. Czym są te preparaty?

Ogólna charakterystyka emolientów

 

Jaki działają emolienty?

Emolienty – od łacińskiego słowa emolliere czyli zmiękczać – to preparaty, które nie tylko nawilżają skórę.. Ich zaletą jest także to, że natłuszczają one skórę bardzo skutecznie.  Uzupełniają one lipidy, które w obecne w skórze. Regenerują także płaszcz lipidowy. W ich składzie znajdują się woski, wazelina, lanolina, oleje roślinne. To tym składnikom zawdzięczają właściwości zarówno nawilżające, jak i natłuszczające. Zostały opracowane przede wszystkim zmyślą o pielęgnacji skóry suchej i skłonnej do podrażnień, na przykład do skóry atopowej. Użycie emolientów do i po kąpieli powoduje powstanie na skórze warstwy ochronnej. Zatrzymuje ona w tkankach wodę i ogranicza je parowanie. W efekcie emolienty zapobiegają wysychaniu naskórka.

 

Gdzie można kupić emolienty?

Preparaty nazywane emolientami można kupic dzisiaj w każdej dużej aptece. Osoby, które nie mają możliwości zrobienia zakupów w takiej właśnie aptece mogą kupić emolienty w aptece internetowej. Wybór tych preparatów jest obecnie bardzo duży. Mogą mieć postać płyny do kąpieli, emulsji, balsamy czy mleczka do stosowania po kąpieli.

 

Jak je stosować?

W przypadku dzieci ze zdrową skórą można emolienty stosować profilaktycznie rano i wieczorem. Ale jeśli na ciele malucha widoczne są zaczerwienia lub odparzenia, jeśli zostało u niego rozpoznane Atopowe Zapalenie Skóry, emolienty należy dodawać nie tylko do każdej kąpieli, ale także smarować nimi ciało dziecka kilka razy w ciągu jednego dnia. Zaletą emolientów jest to, że można je stosować przez długi czas, zaleca się jednak od czasu do czasu stosowany dotychczas preparat zamienić na inny, aby skóra nie uodporniła się na jego działanie.

Emolienty nawilżają i natłuszczają skórę. Tworzą na niej także dodatkową warstwę ochronną..Bardzo dobrze troszczą się o skórę niemowląt, także tych, które chorują na AZS.