Posiadanie własnego kominka wiąże się z rozwiązywaniem wielu problemów logistycznych, które pojawiają się zarówno w czasie montażu, jak i w czasie późniejszego użytkowania. Wiele osób myśli, że wszystko jest bardzo proste – kupujemy wymarzony kominek i montujemy go w określonym miejscu.
Jednakże kominek powinien być dostosowany do konkretnych potrzeb i wymagań miejsca. A jeśli pojawia się jakikolwiek kłopot, należy go naprawić – na przykład montując nasadę kominową.
Czym ona jest i kiedy trzeba ją zastosować?
Nasady kominowe są czasem obserwowane na niektórych domach – wiele osób sądzi, że pełnią funkcję ozdobną (i w pewien sposób może tak być, ponieważ współczesne nasady są tworzone w wielu naprawdę rozmaitych, często fantazyjnych kształtach, które ładnie dekorują dom), jednakże ich główna rola jest zupełnie inna. Przeznaczone są do montażu na szczycie komina (zobacz: Strażak fi 200 twist) i służą przede wszystkim do stabilizacji oraz wspomagania ciągu kominowego w przewodach wentylacyjnych, spalinowych lub dymowych. Należy je zastosować wszędzie tam, gdzie zachodzą jakieś kłopoty z ciągiem, które są spowodowane głównie działaniem dużego wiatru.
Niektóre regiony są ku temu od razu predestynowane – w II i III strefie obciążenia wiatrem, określonych Polskimi Normami. Silne wiatry opadające są dosyć niebezpieczne, ponieważ wtłaczają dym na powrót do komina. Nasady kominowe powinny zostać zastosowane również wówczas, gdy komin został wykonany w niewłaściwy sposób i jest na przykład zbyt krótki, albo też jego średnica poprzeczna jest zbyt mała. W takich sytuacjach montaż nasad – czyli po prostu formy zabezpieczenia – pomaga w uzyskaniu właściwego ciągu.
Budowa kominka
Jeśli ktoś planuje budowę własnego kominka powinien na wstępie zastanowić się, czy podobna nasada nie będzie konieczna. Jeśli ktoś zauważa jakiekolwiek kłopoty w swoim kominku – na przykład w pomieszczeniu nie jest dość ciepło, a gdy człowiek przyłoży dłoń do kratki wentylacyjnej odczuwa wręcz przesadny chłód i dmuchające, zimne powietrze – montaż nasady jest raczej niezbędny. Warto więc wiedzieć, że coś takiego istnieje i że może okazać się bardzo pomocne!