Gdzie najkorzystniej zainstalować sejf

Porady

Gdzie najkorzystniej zainstalować sejf

Sejf przeszedł długą drogą od ekstrawaganckiego produktu, znanego głównie z filmów sensacyjnego do popularnego urządzenia służącego do zabezpieczenia rzeczy wartościowych. Współcześnie obserwujemy renesans sejfów w Polsce, a ich popularność nieustanie rośnie.

O ile kiedyś sejf kojarzył się wyłącznie z dużą, nieco toporną szafą stojącą w kącie pomieszczenia to współcześnie możemy dowolnie decydować o miejscu jego montażu i przebierać w modelach. Do dyspozycji mamy małe szkatułki zamykane na kluczyk, sejf ścienny lub podłogowy, a nawet specjalne skarbce o wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Sprawdź również

Rodzaje swjfów

Sejfy ścienne cieszą się stosunkowo największą popularnością, gdyż w najmniejszym stopniu ingerują w koncepcje architektoniczną pomieszczeń i są najłatwiejsze do ukrycia przed niepowołanym okiem. Ich montaż warto zaplanować na etapie budowy domu lub podczas gruntowego remontu mieszkania. Musimy też zastanowić się, gdzie zlokalizować sejf tak aby był jak najmniej widoczny. Sejf powinno się montować na ścianie nośnej ale zanim to uczynimy musi zostać ona odpowiednio wzmocniona aby nie doszło do zawalenia się całego budynku. Montaż w ściance działowej ma dwie wady. Przede wszystkim pozwala na zainstalowanie bardzo płytkiego sejfu lub tworzy konieczność wypełnienia czymś wypuklenia które powstanie po drugiej stronie ściany po zamontowaniu urządzenia. Po drugie ścianka działowa z założenia jest łatwa do rozbiórki. O ile zburzenie ściany nośnej celem wydobycia sejfu jest zabiegiem skomplikowanym, pracochłonnym i niebezpiecznym to rozbicie ścianki z płyt kartonowo – gipsowych zajmie osobie wyposażonej w odpowiednie narzędzia dosłownie kilka minut.

Sejf powinien być przymocowany do ściany kołkami rozporowymi, kotwami lub śrubami

Powstałą przestrzeń należy zalać betonem, a jego grubość nie powinna być mniejsza niż piętnaście centymetrów. Wybierając odpowiednie na sejf miejsce powinniśmy też zastanowić się czy nie będzie on narażony na przykład na zalanie. Jeżeli w danej ścianie przebiega rura wodno – kanalizacyjna to zrezygnujmy z instalowania w niej sejfu.

Dodaj komentarz