Farba antykorozyjna – najlepsza broń na rdzę

Informacje Porady

Farba antykorozyjna – najlepsza broń na rdzęMetal to materiał wyjątkowo trwały i odporny na czynniki zewnętrzne. Wiadomo jednak, że w trakcie użytkowania, przede wszystkim pod wpływem czynników chemicznych oraz środowiskowych, może ulec zniszczeniu, czyli korozji. W wyniku korozji stal kruszeje, zanikają jej właściwości, a co ważniejsze, stalowe elementy zaczynają stanowić zagrożenie dla użytkowników. Chcąc zniwelować ten proces, elementy metalowe powinny być zabezpieczone za pomocą odpowiedniej farby antykorozyjnej.

Farba antykorozyjna i jej rodzaje

Zasadniczą funkcją, jaką spełnia farba antykorozyjna, jest ochrona stali przed tworzeniem się rdzy oraz powstawaniu korozji. Godny podkreślenia jest fakt, że farby antykorozyjne dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu znalezienie optymalnego rozwiązania nie powinno stanowić żadnego problemu.

Istnieją różne rodzaje farby antykorozyjnej, dostosowanej do potrzeb różnego typu metali – stali, żelaza oraz żeliwa.

Jakie farby antykorozyjne dostępne są na rynku?

  1. a) Farby akrylowe o właściwościach antykorozyjnych – w składzie przedmiotowych materiałów znajdują się wysokiej jakości żywice akrylowe, zapewniające trwałość farby oraz odporność na warunki atmosferyczne, w tym promieniowanie UV.
  2. b) Farby chlorokauczukowe – mogą być stosowane na powierzchniach stalowych, ocynkowanych i żeliwnych. W szczególny sposób chronią przed działaniem wody, kwasów i zasad, nie przepuszczają także pary wodnej. Najczęściej służą do malowania konstrukcji budowlanych, ogrodzeń i balustrad, a także podłoże betonowych, w tym tynków cementowo-wapiennych.
  3. c) Farby alkidowe – mogą być stosowane na wszystkie rodzaje metali, skutecznie chronią przed czynnikami zewnętrznymi, także atmosferycznymi.
  4. d) Farby poliuretanowe – stanowią skuteczną ochronę antykorozyjną także w bardzo niekorzystnym środowisku, m.in. w miejscach bardzo wilgotnych lub zabrudzonych. Poliuretanowa farba antykorozyjna jest odporna na działanie smarów, olejów i alkoholu, mogą być stosowane jako farby podkładowe i nawierzchniowe (sprawdź).

Dodaj komentarz