Zanim kupisz polisę zdrowotną

Porady

Towarzystwa ubezpieczeniowe mają bardzo różnorodną ofertę ubezpieczeń. Do tych, które pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno należą polisy zdrowotne. Co warto wiedzieć o tych polisach? Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Zakupu polisy zdrowotnej nie warto odkładać do czasu, gdy będzie nam ona potrzebna

Warto ją kupić wcześniej, jeszcze gdy nie jest nam ona potrzebna. Pamiętajmy, że w przypadku niektórych świadczeń towarzystwa ubezpieczeniowe stosują karencję. Standardowo okres karencji wynosi od trzech do sześciu miesięcy, są jednak świadczenia, w których karencja może wynieść nawet rok. W okresie, gdy karencja obowiązuje nie będziemy mogli z tych świadczeń skorzystać, mimo że opłaciliśmy składkę.

Zanim kupisz polisę zdrowotną

Zakres ubezpieczenia zdrowotnego możemy dopasować do swoich potrzeb

Towarzystwa ubezpieczeniowe, które oferują ubezpieczenie zdrowotne podpisują umowy zarówno z prywatnymi placówkami służby zdrowia jak i z publicznymi, które mają podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Do wyboru są polisy zdrowotne, które zapewniają dostęp do:

  • leczenia ambulatoryjnego. Dają one dostęp do wizyt lekarskich (także u lekarzy specjalistów), badań diagnostycznych i zabiegów, które mogą zostać wykonane w przychodni, a więc bez konieczności pobytu w szpitalu;
  • leczenia szpitalnego. W ramach ubezpieczenia osoba ubezpieczona ma zapewniony dostęp do wszelkich badań diagnostycznych przed zabiegiem lub operacją. Również koszt zabiegu i operacji jest pokrywany przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Bardzo często na liście procedur, z których można korzystać mając ubezpieczenie szpitalne znajdują się te, na które w publicznych placówkach służby zdrowia czeka się bardzo długo.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także możliwość wykupienia ubezpieczenia lekowego. Jest oferowane najczęściej jako dodatek do grupowych ubezpieczeń na życie. Pozwala zaoszczędzić na zakupie leków nawet do 80 procent – oczywiście tylko tych, które obejmuje polisa. Leki można wykupić w aptekach, z którymi współpracuje dane towarzystwo ubezpieczeniowe.