Kupowanie leków w internecie staje się coraz bardziej popularne. Na co musimy zwrócić uwagę, aby kupić leki, które nie będą szkodliwe?
Zanim kupisz
Sprawdź miejsce, w którym kupujesz. Apteka internetowa musi mieć zezwolenie na swoją działalność. Przyjęte kilka lat temu przepisy zobowiązują do zamieszczenia na stronie głównej wirtualnej apteki logo. Przedstawia ono biały krzyż, który jest wpisany w trzy zielone pasy w różnych odcieniach oraz jeden koloru szarego. Pod spodem logo widnieje biało-czerwona flaga – to znak, że apteka zarejestrowana jest na terenie Polski. Możemy na to logo kliknąć, aby sprawdzić czy wybrana przez nas apteka widnieje w spisie ogólnodostępnych aptek. W razie wątpliwości można skonsultować się z dyżurującym farmaceutą. Prowadzenie telefonicznych dyżurów w aptekach internetowych jest także obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa.
Co możemy kupić w internetowej aptece?
Na pewno nie kupimy w niej leków, które są wydawane na receptę. Jest to zabronione przez przepisy prawa. Apteka internetowa może jednak przyjmować zamówienia na leki na receptę. Lek można odebrać w aptece stacjonarnej przekazują farmaceucie ważną receptę. W aptekach internetowych prowadzona jest także sprzedaż środków spożywczych specjalnego przeznaczenia dietetycznego, suplementów diety oraz inne wyroby medyczne. Kupione w aptece internetowej produkty, które mają jakąś wadę jakościową, które zostały niewłaściwie wydane mogą zostać zwrócone.
Zalety kupowania w internetowych aptekach
To przede wszystkim możliwość kupienie niezbędnych wyrobów medycznych bez konieczności stania w długich kolejkach. W aptekach internetowych bardzo chętnie kupują osoby, które wydają na leki duże sumy pieniędzy. W ten sposób mogą wiele preparatów kupić taniej niż w aptece stacjonarnej. Warto jednak wiedzieć, że w aptece internetowej nie można kupić za niższą cenę leków, które są sprzedawane na ryczałt. W przypadku tych leków każda apteka zarówno internetowa jak i stacjonarna sprzedaje je w tej samej cenie.