Żele hydrokoloidowe stosowane są do leczenia ran już od wielu lat. W wielu przypadkach są one alternatywą dla tradycyjnych metod leczenia ran. Stosując żel hydrokoloidowy proces leczenia wielu ran można znacznie skrócić.
Na jakie rany zalecane są żele hydrokoloidowe?
Lekarze polecają je między innymi do leczenia odleżyn. Odleżyna to rana, która często tworzy się w różnych częściach ciała narażonych na ucisk; zagraża szczególnie osobom trwale unieruchomionym obniżając komfort ich życia. Do tego odleżyny bardzo często są przyczyną przedwczesnego odejścia osób trwale unieruchomionych, zwłaszcza tych w podeszłym wieku. Odpowiednie leczenie odleżyn jest dzisiaj znacznie łatwiejsze właśnie dzięki żelom hydrokoloidowym. Do tego bardzo często sukcesem kończy się nawet bardzo rozległych i głębokich odleżyn. Żele polecane są również w przypadku konieczności leczenia ran pooperacyjnych. Sprawdzają się także przy oparzeniach I i II stopnia – łagodzą ból i przyspieszają gojenie.
Czy są jakieś przeciwwskazania?
Żele hydrokoloidowe łagodzą ból i przyspieszają gojenie ran, ale są takie rany, które wykluczają możliwość ich zastosowania. Żele hydrokoloidowe nie mogą być aplikowane na oparzenia III stopnia. Z wykorzystaniem tych żeli nie można leczyć także ran, które mają podłoże gruźlicze lub grzybowe.
Czy żele mogą wywołać skutki uboczne?
Są to bezpieczne środki ale mogą mimo to wywołać niepożądane skutki. Do objawów, które powinny zaniepokoić należą: nadmierne ocieplenie okolicy rany, zaczerwienie wokół miejsca, na który aplikowany był żel, obrzęk, gorączka. Są to objawy, których nie można lekceważyć. Po zauważeniu choćby jednego z nich, żel należy szybko zmyć z rany i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
W leczeniu różnego rodzaju ran żele hydrokoloidowe są niezastąpione. Czas leczenia ran dzięki nim znacznie się skrócił. Taki żel można więc dzisiaj kupić w większości aptek. Żele hydrokoloidowe sprzedają nie tylko apteki stacjonarne, ale także internetowe. Aby je kupić nie jest potrzebna recepta.