Kilka słów o kołnierzykach w męskich koszulach

Moda

Kilka słów o kołnierzykach w męskich koszulach

Kołnierzyk jest bardzo ważnym detalem w każdej koszuli. W zależności od tego, jaki koszula ma kołnierzyk szyja może wydawać się dłuższa lub optycznie krótsza, a twarz optycznie będzie wyglądała na węższą lub szerszą niż jest w rzeczywistości.

Rodzaj kołnierzyka decyduje także, czy koszula ma charakter formalny czy raczej nie. Jakie są rodzaje kołnierzyków?

Typy kołnierzyków

Najbardziej popularne rodzaje kołnierzyków to:
Kent (klasyczny) – to rodzaj kołnierzyka, który jest spotykany najczęściej. Jest najbardziej popularny. Koszule z klasycznym kołnierzykiem można nosić na wiele okazji. Można je nosić zarówno na wieczór (koniecznie z krawatem), jak o na co dzień. Koszula z kołnierzykiem Kent świetnie wygląda noszona bez krawata;
Cutaway (włoski) – cechą charakterystyczną tego kołnierzyka są szeroko rozstawione wyłogi. Końca kołnierzyka są schowane pod klapami marynarki. Koszule, które mają taki kołnierzyk koniecznie należy nosić z krawatem. Ten kołnierzyka stosowany jest w koszulach typu biznesowego i formalnych. Jego odmianą jest kołnierzyk półwłoski. Stanowi on kompromis pomiędzy typowymi kołnierzykami włoskimi a kołnierzykami Kent. Koszule z kołnierzykiem półwłoskim dobrze wyglądają z krawatem i bez. Kołnierzyk włoski optycznie poszerza twarz.
Wingtip (łamany) – to kołnierzyk stosowany wyłącznie w koszulach formalnych, a więc noszonych w towarzystwie smokingu lub fraka.

Koszule te nosi się tylko z muchą

Klubowy – ma zaokrąglone wyłogi. Zgodnie z nazwą stosowany jest w koszulach noszonych do stylu casual. Koszule z kołnierzykiem klubowym można nosić z krawatem. Najlepiej prezentują się z krawatem zawiązanym na smukły, podłużny węzeł;
Na stójce – kołnierzyk ten nie ma wyłogów. W przypadku koszul z kołnierzykiem na stójce nie pasuje krawat;
Amerykański (button down) – wyłogi kołnierzyka są przypięte guziczkami do koszuli. Koszule z tym kołnierzykiem dobrze prezentują się noszone zarówno z krawatem, jak i bez tego dodatku.

Kołnierzyk jest tym elementem koszuli, które decyduje o tym, jako ma ona charakter.

Dodaj komentarz