Kilka słów na temat garsonki

Moda

Kilka słów na temat garsonki

Dwuczęściowa garsonka („chłopczyca”) to element garderoby, który powinien znaleźć się z garderobie każdej eleganckiej kobiety. Jaką należy ją wybierać? Na jakie elementy zwrócić uwagę?

Kilka słów o historii garsonki

Dwuczęściowe stroje złożone ze spódnicy i żakietu kobiety zaczęły nosić na początku XX stulecia. Jak wiele dobrze nam dzisiaj znanych elementów kobiecego ubioru, także garsonka wywodzi się z męskiej szafy. Na początku garsonka była strojem przeznaczonym do jazdy konnej, z czasem wkroczyła na salony. Do jej popularyzacji niewątpliwie przyczyniła się wielka Coco Chanel, która wylansowała styl chłopczycy. Synonimem elegancji i ikoną stylu stała się garsonka projektu Coco Chanel: uszyta z białego tweedu, ozdobiona jedynie czarnymi lamówkami i bez kołnierza. Żakiet wymyślony przez Coco miał bardzo prosty krój. Dzisiaj ten typ żakietów nosi nazwę pudełkowy i jest nadal niezwykle popularny wśród wielu kobiet.

Idealnie dopasowana garsonka

Garsonka powinna być idealnie dopasowana do naszej sylwetki. Wybierając się na zakupy zwracamy uwagę, czy:
klapy żakietu nie odstają, ale leżą gładko na klatce piersiowej;
kołnierzy przylega do szyi;
czy rękaw nie jest za długi lub zbyt krótki. Rękaw o dobrze dobranej długości kończy się mniej więcej jeden centymetr za nadgarstkiem.

Materiał

Garsonka powinna być uszyta z materiału bardzo dobrej jakości, gdyż tylko wtedy będzie się dobrze układała na sylwetce. Do wyboru mamy garsonki uszyte z:
jedwabiu;
bawełny;
lnu;
wełny.
Bardzo dobrze noszą się garsonki uszyte z naturalnych tkanin z niewielką (do 20 procent) sztucznych włókien.

Jaki żakiet wybrać?

Długość żakietu w garsonce dobieramy biorąc po uwagę swój wzrost. Panie o wysokim wzroście mogą wybrać garsonkę z dłuższym żakietem, niskie powinny raczej wybrać krótki, który sięga jedynie do wysokości talii. W zależności od długości żakietu dobieramy długość spódnicy. Przy krótkim żakiecie spódnica powinna kończyć się za kolanami. Przy długim wręcz odwrotnie, spódnica może być krótsza.

Dodaj komentarz