Kilka przydatnych informacji o elektrolitach

Kosmetyki Moda Porady

O elektrolitach z pewnością słyszało wiele osób. Jednak na pytanie czym one są, prawidłowej odpowiedzi jest w stanie udzielić niewielka grupa osób. Zobaczymy więc, czym są elektrolity, dlaczego są dla organizmu tak ważne. Sprawdźmy, co możemy zrobić, aby ich poziom nie spadł zbyt drastycznie.

Kilka przydatnych informacji o elektrolitach

 

Czym są elektrolity?

Terminem tym określone zostały jony soli krążących w płynach ustrojowych. Są one obecne w krwi, osoczu i płynach tkankowych. Do prawidłowego funkcjonowania naszym organizm potrzebuje odpowiednich ilości magnezu, wapnia, sodu i potasu. Każde odchylenie od normy może spowodować wystąpienie poważnych problemów zdrowotnych. Bardzo szybko da o sobie znać serce, pozostałe mięśnie oraz układ nerwowy.

 

Powody, dla których tracimy elektrolity

Do ich utraty u większości z nas dochodzi podczas upałów. Przyczyna utraty elektrolitów jest intensywne pocenie się oraz picie zbyt małej ilości płynów, a szczególnie wody. Podobnie może stać się podczas intensywnego treningu. Ale do utraty elektrolitów może dojść także na skutek:

  • infekcji wirusowej przebiegającej z wysoką gorączką;
  • błędów żywieniowych;
  • stosowania restrykcyjnej diety;
  • wymiotów lub silnej biegunki.

Sytuacji,w których za spadek stężenia elektrolitów ponosimy sami jest naprawdę sporo.

 

Jakie są objawy niedoboru?

Ogólne osłabienie to pierwszy objaw, który się pojawia. O niedoborach elektrolitów mogą świadczyć również zawroty głowy, nadciśnienie. Bardzo często występującym objawem są także drżenia, skurcze i bóle mięśni. Jeżeli nie zaczniemy reagować, pojawią się także zaburzenia pracy serca. Nie zapominajmy, że elektrolity wywierają wpływa także na funkcjonowanie układu nerwowego. To dzięki nim możliwe jest przekazywanie impulsów nerwowych.

 

Jak uzupełnić niedobory?

W przypadku, gdy objawy nie są jeszcze mocno nasilone, pomogą nam dostępne w aptekach preparaty zawierające elektrolity w odpowiednim stężeniu. Są one dostępne w każdej aptece bez recepty. Mają z reguły postać proszku, z którego musimy przygotować wodny roztwór.