Umówienie się na szybką wizytę u lekarza jest coraz bardziej trudne. Szczególnie długie są kolejki do lekarzy specjalistów. Stąd też wile osób w oczekiwaniu na wizytę u lekarza lub nawet zamiast niej szuka porady w internecie. Dzięki dostępowi do sieci możemy dzisiaj zasięgnąć porady specjalisty bez konieczności umawiania się na wizytę.
Przychodnie internetowe
Dzięki nim praktycznie każdy może skonsultować się z lekarzem dowolnej specjalizacji. W wirtualnej przychodni pacjenci „przyjmowani” są bez skierowania wystawionego przez lekarza pierwszego kontaktu. Na wizytę nie trzeba się zapisywać, nie ma też w wirtualnych przychodniach kolejek. Jedyne co musi zrobić pacjent korzystający z usług takiej przychodni to opisanie trapiących go objawów na specjalnym formularzu. Na ich podstawie lekarz udzielający porady podejmuje decyzję czy objawy można wyleczyć nie potwierdzając diagnozy u lekarza pracującego w rzeczywistej przychodni. W przypadku, gdy objawy wskazują na konieczność złożenia wizyty u specjalisty, pacjent może liczyć na radę jaką specjalizację powinien mieć lekarz. W niektórych z internetowych przychodni pacjenci mogą nie tylko zadawać pytania na formularzu, możliwa jest także wideokonferencja z dyżurującym w nich lekarzem.
Do kogo adresowane są internetowe przychodnie?
Są one dostępne dla wszystkich. Jednak gdy powstały myślano przede wszystkim o osobach, które chcą skorzystać z konsultacji online, gdyż:
- nie chcą długo czekać na wizytę u specjalisty;
- zachorowały podczas urlopu lub podróży służbowej;
- przebywają za granicą;
- są niepełnosprawne;
- brakuje im czasu, aby oczekiwać na wizytę w przychodni lub prywatnym gabinecie.
Konsultacje lekarskie za pośrednictwem internetu nie powinny zastępować normalnej wizyty u lekarza. Mają być tylko pomocą w nagłych sytuacjach, gdy nie możemy skorzystać z porady lekarza pracującego w realnej przychodni lub prywatnym gabinecie. Korzystajmy więc z internetowej przychodni tylko wtedy, gdy naprawdę nie mamy innej możliwości skontaktowania się z lekarzem.