Dlaczego warto inwestować w solary?

Informacje Porady

Dlaczego warto inwestować w solary?Czy stosowanie kolektorów słonecznych ma sens? Wbrew temu, co sądzą na ten temat osoby obawiające się ich niskiej sprawności, okazuje się, że względy ekologiczne nie są wcale jedynymi, które przemawiają za wykorzystaniem solarów w praktyce. Dlaczego zatem nawet osoby, które już je odrzuciły, powinny zastanowić się nad powrotem do tego rozwiązania?

Mniejsze potrzeby cieplne budynku

W warunkach, jakie panują w Polsce, trudno jak do tej pory utrzymywać, że solary mogą stać się głównym źródłem energii. Nie oznacza to jednak, że nie mogą wspomagać go w szczególny sposób. To właśnie potrzeby cieplne domowników mają największy wpływ na domowy budżet w tak zwanym sezonie grzewczym, nic więc dziwnego, że każda próba skutecznego obniżenia ich kosztów, jest zrozumiała. Tymczasem kolektory słoneczne przyczyniają się do tego, że kocioł grzewczy lub pompa ciepła może pracować krócej niż zazwyczaj, a to oznacza oszczędności nie do przeoczenia.

Niskie koszty wytwarzania ciepła

Praca podejmowana przez instalację solarną nie obejdzie się bez pewnych nakładów energii elektrycznej, ta bowiem okazuje się konieczna tak do zasilenia samej pompy obiegowej, jak i sterownik. Nie jest to jednak koszt wysoki, jeśli więc mówimy o nakładach ponoszonych na uzyskanie ciepła, mamy do czynienia z wyjątkowo tanim rozwiązaniem. W praktyce oznacza to choćby bardzo niski koszt, z jakim wiąże się podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, mamy więc kolejny dowód na to, że eksploatacja solarów jest szczególnie opłacalna.

Ekologia

Mówiąc o zaletach kolektorów słonecznych, nie można nie wspomnieć o ich walorach ekologicznych, warto jednak dodać nieco więcej niż tylko dobrze znane nam slogany. Proekologiczność solarów daje zatem o sobie znać już na etapie produkcji, nie można jednak nie docenić tego, jak przyjazne są one dla środowiska w momencie ich utylizacji, a także bieżącej pracy. Kolektory słoneczne mogą nam z powodzeniem służyć nawet dwadzieścia pięć lat, gdy zaś kończy się okres ich eksploatacji, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby poddać je recyklingowi.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: hewalex.pl

Dodaj komentarz