Jak regulowana jest sprzedaż leków w aptekach internetowych?

Porady

Coraz więcej osób decyduje się kupować farmaceutyki i wyroby medyczne w aptekach internetowych. Czy robiąc w nich zakupy nie wystawiamy na szwank swojego zdrowia?

 E-apteka: jak działa?

 Wysyłkowa sprzedaż leków przez apteki internetowa jest obwarowana wieloma przepisami. Apteka, która działa legalnie prowadzi wysyłkową sprzedaż leków tylko z lokalu należącym do apteki stacjonarnej lub punktu aptecznego. Nie może działać samodzielnie. Osobą, która jest odpowiedzialna za przygotowanie leków zamówionych przez klienta może być tylko farmaceuta lub technik farmacji. Osoby, które zamierzają kupować w aptece internetowej muszą też mieć możliwość sprawdzenia czy wybrana przez nich apteka działa legalnie. Stąd obowiązek zamieszczenia na stronie głównej numeru koncesji (bądź linku, który do niego odeśle) przyznanego aptece stacjonarnej lub punktowi aptecznemu. Dodatkowo na tej stroni musi zostać zamieszczone ogólnoeuropejskie logo. Można w nie kliknąć, aby sprawdzić czy apteka znajduje się na platformie Rejestrów Medycznych. Dodatkowo internetowa apteka musi umożliwić klientom kontakt telefoniczny z farmaceutą.

Jak regulowana jest sprzedaż leków w aptekach internetowych?

 Jakie leki mogą sprzedawać e-apteki?

 Apteki internetowe mogą sprzedawać tylko leki wydawane bez przepisanej przez lekarza recepty. Leki wydawane na receptę można jedynie zamówić. Możliwy jest jednak wyłącznie ich odbiór w aptece stacjonarnej. Oprócz leków bez recepty apteki internetowe mogą sprzedawać suplementy diety, kosmetyki, środki higieniczne i opatrunkowe, kosmetyki czy preparaty odstraszające komary. Zamówione przez klientów leki są pakowane w taki sposób, aby były chronione przed uszkodzeniem – przesyłka musi dotrzeć do klienta w nienaruszonym stanie.

 Wysyłkową, legalną sprzedaż leków mogą prowadzić tylko ogólnodostępne apteki lub punkty apteczne. To gwarancja dla klientów, że zakupiony lek był odpowiednio przechowywany. Jednocześnie jest to gwarancja, że lek jest dopuszczony do sprzedaży w Polsce i pełnowartościowy, a jego zażywanie nie stanowi dla pacjenta żadnego zagrożenia.