Do sezonu grzewczego mamy jeszcze kilka miesięcy. Wiosna i lato to jednak pora, aby pomyśleć o zakupie węgla. Chłodne jesienne dni i zima nadejdą szybciej niż nam się wydaje. W okresie wiosenno-letnim wiele osób decyduje się na zakup nowego kotła do centralnego ogrzewania. W składach węgla dostępnych jest kilka rodzajów węgla. Który z nich warto kupić?
Ekogoroszek – co to jest?
Jednym z rodzajów węgla, który w ostatnich latach kupowany jest naprawdę bardzo często jest ekogroszek. Do produkcji ekogroszku wykorzystywany jest najczęściej węgiel kamienny, rzadziej brunatny. Węgiel, z którego powstanie ekogroszek musi jednak spełniać pewne, dość rygorystyczne normy. Nie może to być węgiel, w którym znajdują się duże ilości siarki i wody, a więc substancji, które są niepalne. Dzięki temu, że do produkcji ekogroszku używany jest węgiel, który zawiera małą ilość siarki, w trakcie jego spalania powstaje mniejsza ilość tlenków siarki. W ten sposób osoby, które wybrały ekogroszek przyczyniają się do zwiększenia czystości powietrza, którym wszyscy oddychamy. Zaletą opalania kotłów od centralnego ogrzewania ekogroszkiem jest także to, że ilość popiołu, która pozostaje po zakończeniu palenia jest bardzo mała. Odchodzi więc problem jest wybierania, składowania i przekazywania do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
Drugi człon nazwy – groszek -wskazuje na to, że ekogroszek jest węglem o niewielkich rozmiarach. Jego ziarna mają wielkość 5-25 milimetrów. To także jest jego zaletą. Najczęściej ekogroszek jest kupowany przez osoby, które wybrały piec z automatycznym podajnikiem węgla. Z uwagi na to, że jest to drobny węgiel wsypanie go do podajnika jest bardzo proste. Ekogroszkiem można opalać nie tylko piece retortowe, sprawdza się także w przypadku tradycyjnych kotłów.
Wielkim problemem w wielu polskich miastach w sezonie jesienno-zimowym jest smog. Przyczyniamy się do niego sami paląc w piecach węglem niskiej jakości. W trosce o środowisko naturalne i swoje zdrowie warto postawić na zawierający małą ilość tlenków siarki ekogroszek.
Ekogroszek można kupić m.in. w workach po 25 kilogramów, np. w sklepie Węgiel Sztygar.