Autocasco, na co zwrócić uwagę?

Porady

Autocasco, na co zwrócić uwagę?

Autocasco ( ubezpieczenie AC) jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Jest też relatywnie drogie, szczególnie jeśli nie mamy pełnych zniżek, a wartość naszego samochodu, a co za tym idzie, także suma ubezpieczenia są wysokie.

Jednak w wypadku drogich i nowych aut nie warto oszczędzać na autocasco, ponieważ w przypadku większej szkody czy kradzieży straty mogą być znaczne. Większość towarzystw oferuje ubezpieczenie AC w kilku wariantach i z wieloma rozszerzeniami, dlatego warto poznać możliwości tego produktu i zapytać agenta o kilka spraw.

Pierwsza kwestia, o jakiej warto zdecydować to sposób, w jaki będzie likwidowana nasza szkoda

Mamy bowiem różne możliwości i musimy się zastanowić, które będzie dla nas odpowiednia. Czy wolimy rozliczenie bezgotówkowe, czy też na podstawie faktur. Także wybór warsztatu, w którym możemy zlikwidować szkodę, będzie wpływał na składkę. Czy może być to dowolny, wybrany przez nas warsztat samochodowy czy wyłącznie wskazany przez ubezpieczyciela, na przykład z jego sieci partnerskiej. Istotne jest także to jakie części zostaną użyte przy likwidacji szkody.

Gdy mamy nowy samochód o znacznej wartości warto zadbać, by były to wyłącznie części oryginalne

W innym wypadku równie dobrze sprawdzą się wysokiej klasy zamienniki, jakie w tańszych wariantach proponują ubezpieczyciele. Warto dodać, że istnieją dodatkowe ubezpieczenia, które nie wpływają na przyszły spadek zniżek przy likwidacji szkody. Jest to na przykład ubezpieczenie szyb samochodowych. Szyby to delikatna część samochodu, wystarczy kamień spod kół czy upadająca gałąź, by je uszkodzić. Jeśli zlikwidujemy taką szkodę z tego ubezpieczenia, a nie z autocasco nie wpłynie to na wysokość zniżek w następnym okresie ubezpieczeniowym. Żeby jeszcze lepiej zadbać o swoje przyszłe zniżki, możemy skorzystać z opcji „ochrona zniżek”, którą proponuje wielu ubezpieczycieli. Warto jednak dopytać, czy ochrona będzie działała także w przypadku zmiany ubezpieczyciela na następny okres ubezpieczenia, zwykle działa jedynie w obrębie tego samego towarzystwa i nie jest honorowana przez inne firmy.

Więcej na https://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/ac-pelne/