Tweed – dlaczego jest elegancki?

Moda

Tweed – dlaczego jest elegancki?

Tweed od bardzo dawna jest jednoznaczny z męską elegancją. Co jest tak wyjątkowego w tej tkaninie, że ubrania z tweedu od lat cieszą się uznaniem bardzo wielu mężczyzn? Jak powinno się te ubrania nosić?

Kilka słów o historii

Ojczyzną tweedu jest Szkocja. Współcześnie produkuje się go również na terenie angielskiego hrabstwa Yorkshire oraz w Irlandii. Pierwsze zakłady tkackie, w który zaczęto tkać tweed zaczęły działać w pierwszych latach XIX wieku. Na należących do Szkocji wyspach Hybrydach Zewnętrznych tkany jest wyjątkowo luksusowy Harris Tweed. Harris Tweed nadal tka się na ręcznych warsztatach tkackich, a barwniki, które służą do barwienia włókien pochodzą z roślin rosnących wyłącznie na wyspach. Na terenie Irlandii tka się Donegal Tweed. Jego cechą charakterystyczną jest kolorowa nitka.

Jakie są rodzaje tweedu?

W chwili obecnej możemy się spotkać z jednym z rodzajów tweedu. Jest to:
Harris Tweed – tkanina ta jest szorstka i bardzo wytrzymała. Jego jakość jest bardzo wysoka. Ceny Harris Tweed są adekwatne do jego jakości. Bardzo często Harris Tweed jest więc podrabiany;
Donegal – powstaje w irlandzkim hrabstwie Donegal, stąd wzięła się nazwa tkaniny. Tkany jest z jasnych i ciemnych nitek przędzy dodatkowo wprowadza się także nitki w innych barwach;
tweed saksoński – ma cienki włos. Tkany jest z runa owiec rasy merynos.

Najczęściej szyte ubrania z tweedu

Tweed jest tkaniną używaną przede wszystkim do szycia wierzchniej odzieży na sezon jesienno-zimowym. Nie ma w tym nic dziwnego, tweed to tkanina bardzo ciepła, w płaszczach z tweedu będzie nam ciepło nawet w bardzo zimne dni. Tweed ma jednak bardziej wszechstronne zastosowanie. Można z niego szyć spodnie, marynarki klubowe i garnitury. Możliwości stworzenia stylizacji jest bardzo wiele. Spodni i marynarki tweedowe dobrze komponują się z ubraniami uszytymi z flaneli, jeansu, sztruksu. Bardzo często tweed jest wykorzystywany do szycia damskich kostiumów. Nie jest więc tkaniną, z które powstają tylko rzeczy dla mężczyzn.

Dodaj komentarz