Kilka słów o męskiej dżinsowej kurtce

Moda

Kilka słów o męskiej dżinsowej kurtce

Kilka lat temu na ulicach większość mężczyzn miała na sobie jeansowe kurtki. Po pewnym czasie fascynacja tymi kurtkami minęła. Kiedy powróciła moda retro, znów pojawiły się jeansowe kurtki. Jak nosić taką kurtkę, aby modnie w niej wyglądać?

Słów kilka o jej historii

Historia tej kurtki jest niemal tak długa, jak denimowych spodni. Dżins to bardzo wytrzymała tkanina, stąd też szyto z niego początkowo ubrania robocze. Szczególnie chętnie nosili je poszukiwacze złota i amerykańscy farmerzy. Do powszechnego użytku dżinsowe kurtki wprowadził w roku 1905 Levi Strauss. Kurtkę tę oznaczono symbolem 506. Produkcję dżinsowych rozpoczęła także firma Lee. Zrobiła to dwadzieścia lat po firmie L. Strauss. Firma Lee swoją pierwszą kurtkę oznaczyła symbolem 401. Produkowane wówczas przez obie firmy kurtki w żadnym detalu nie były nawet podobne do tych znanych nam dzisiaj. Bardziej przypominały koszule niż kurtki. Taka kurtka, którą znamy dzisiaj narodziła się ćwierć wieku po premierze pierwszej marki Strauss. Klasyczna dżinsowa kurtka od lat 30-tych nie przeszła zbyt wielkich zmian. Nadal jest krótka, dopasowana i wciąż ma na piersiach kieszonki zapinane na guziki. Stała się bardzo popularna w latach 60-tych, kiedy to w tej kurtce pojawili się bohaterowie wyprodukowanych w Hollywood filmów. W takiej kurtce pokazał się między innymi Kirk Douglas w westernie „Ostatni kowboj”.

Do jakich stylizacji pasuje dżinsowa kurtka?

Możemy jej nadać bardzo elegancki charakter, jeśli spełnimy kilka warunków. Po pierwsze musimy pamiętać, aby nie łączyć jej z dżinsowymi spodniami. Denimowa kurtka nie wygląda dobrze noszona także do spodni z cienkiej wełny oraz do spodni uszytych z lnu. Złe połączenie to także dżinsowa kurtka i flanelowa koszula w kratę. To ostatnie połączenie zbyt mocno kojarzy się ze strojem roboczym. Dżinsowa kurtka świetnie za to wygląda założona na koszulę button down, T-shirt oraz ze spodniami chionsami. Może być elementem stylizacji półformalnej; w tych stylizacjach nosimy ją zamiast marynarki.

Dodaj komentarz