Wielu osobom wydaje się, że kapelusz jest nakryciem głowy noszonym wyłącznie przez starszych panów lub przez tych, którzy wybrali dla siebie styl retro. Okazuje się jednak, że kapelusze stały się dodatkiem wielu młodych mężczyzn nie mających zamiłowania do stylizacji w stylu retro. Kapelusz jest bowiem praktycznym, wygodnym nakryciem głowy. Pozwala pokazać swój charakter i styl. Jakie rodzaje kapeluszy klasycznych mają panowie do wyboru?
Fedora
Wśród kapeluszy to już prawdziwy klasyk. Studiując historię mody dowiemy się, że ten fason kapelusza panowie nosili już w pierwszych latach XX stulecia. Charakterystyczną cechą tego kapelusza jest nie za szeroka fałdka na jego główce. Boki tej fałdki są lekko podniesione w górę. Fedora ma nieusztywniane rondo. Pozwala to panom na dowolne jego ukształtowanie. Fedora jest z zasady kapeluszem przeznaczonym do stylizacji jesienno-zimowych. Ten model kapelusza uważany jest za najbardziej formalny. Fedorę bardzo chętnie noszą także kobiety.
Trilby
Jeżeli chodzi o stopień formalności, to kapelusz trilby ustępuje fedorze. Kształt główki w kapeluszu trilby jest taki sam, jak w fedorze. Pojawia się jednak jedna zasadnicza różnica. Dla kapelusza trilby wybrano mniejsze rondo. Jest on także większy z przodu, a tył kapelusza trilby jest uniesiony do góry. Podobnie, jak kapelusze fedora, także trilby zaczęto nosić w pierwszych latach XX wieku. To także kapelusz przeznaczony do noszenia w okresie jesienno-zimowym.
Homburg
Również zaliczany jest do formalnych rodzajów kapeluszy. Można go nazwać bardzo bliskim kuzynem fedory. Wyróżnia go usztywniane rondo z odgiętą ku górze krawędzią. Większość osób kojarzy go z nakryciem głowy popularnym wśród polityków i biznesmenów. W Polsce nie cieszy się dużą popularnością, a szkoda, gdyż ma bardzo stylowy charakter.
Panama
Ręcznie wyplatany letni kapelusz rodem z Ekwadoru. Splata się go z włókiem palmy jipi japa. Może być wyplatany bardzo różnie, co decyduje o jego cenie. Można go niemal dowolną ilość razy kształtować.