Żel hydrokoloidowy: sposób na różne rany

Kosmetyki Moda Porady

Różnego rodzaju rany to problem, który może dotknąć każdego, nie ma w tym przypadku znaczenia płeć ani wiek. Większość ran goi się bez konieczności sięgania po specjalistyczne preparaty. Są jednak i takie sytuacje, że rana goi się bardzo powoli lub nie goi się w ogóle. W takiej sytuacji rozwiązaniem może okazać się zastosowanie preparatu wspomagającego proces leczenia rany. Warto sięgnąć po żel hydrokoloidowy na rany. Żele te dostępne są już od dłuższego czasu; bardzo szybko stały się popularne, polecają je lekarze i chwalą pacjenci.

Żel hydrokoloidowy: sposób na różne rany

 

Rodzaje ran, przy których można sięgnąć po żel hydrokoloidowy

Tego rodzaju preparatów jest obecnie w aptekach bardzo bogaty wybór, a więc to, jakie rany można leczyć zależy od tego, jaki żel wybierzemy. Na pewno żel hydrokoloidowy sprawdzi się na niewielkie oparzenia, zadrapania i skaleczenia. Są również i takie żele, które mogą być stosowane do leczenia ran głębokich, które związane są z rozpływną lub martwicą suchą. Można stosować je także w przypadku odleżyn – ran, których leczenie jest wyjątkowo trudne. Żel hydrokoloidowy okazuje się także bardzo skuteczny w leczeniu owrzodzeń podudzi.

Działanie żelu hydrokoloidowego

Poprzez użycie żelu hydrokoloidowego na ranie tworzy się wilgotne środowisko. Są to warunki, które bardzo mocno sprzyjają gojeniu się rany. Do tego następuje wsparcie procesu autolizy martwiczych tkanek.

Czy stosowanie żelu jest bezpieczne?

Jest to pytanie często zadawane przez osoby, które po ten nowoczesny opatrunek sięgają po raz pierwszy. Trzeba więc bardzo mocno podkreślić, że żele hydrokoloidowe to bezpieczne środki. Ich stosowanie nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Można stosować je do opatrywania ran zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. W przypadku stosowania żelu hydrokoloidowego na ranę u dziecka warto skonsultować się z lekarzem lub poradzić farmaceuty.

Żele hydrokoloidowe dostępne są dzisiaj w większości aptek. Można je kupić zarówno w dobrze zaopatrzonych aptekach stacjonarnych jak też w internetowych.