Jakie są przyczyny niedoboru elektrolitów?

Kosmetyki Moda Porady

Bardzo częstą przyczyną niedoboru elektrolitów są zatrucia pokarmowe przebiegające z biegunką lub wymiotami. Przyczyn ich niedoboru jest jednak znacznie więcej. W jakich sytuacjach tracimy elektrolity? Jak można ich poziom uzupełnić?

Jakie są przyczyny niedoboru elektrolitów?

 

Przyczyny niedoboru elektrolitów

Biegunka i wymioty to nie jedyne przyczyny niedoboru elektrolitów. Równie częstą przyczyną są popełniane przez nas błędy żywieniowe. Do spadku poziomu elektrolitów może dojść również na skutek:

  • infekcji, którym towarzyszy gorączka;
  • intensywny wysiłek fizyczny połączony z poceniem się;
  • picie małej ilości płynów;
  • zażywanie preparatów na przeczyszczenie oraz przyjmowanie leków moczopędnych.

Objawy świadczące o spadku poziomu elektrolitów poniżej normy to między innymi drżenie mięśni, osłabienie, złe samopoczucie.

 

Rola elektrolitów i ich źródła

Elektrolity to jony soli magnezu, wapnia, potasu, sodu. Od obecności ich w organizmie zależy jego gospodarka wodna. Źródłem elektrolitów jest woda i inne płyny oraz pożywienie. Magnezu dostarczymy organizmowi, gdy na talerzach znajdzie się kasza gryczana, warzywa strączkowe, płatki owsiane. Źródłem magnezu jest także czekolada i kakao. Mleko i jego przetwory, sardynki to najlepsze źródła wapnia. Z kolei potas znajdziemy w pomidorach, ziemniakach, bananach, awokado i suszonych morelach. Potrzebna ilość sodu dostarczymy organizmowi dodając do potraw sól. Elektrolity są niezbędne do przewodzenia impulsów nerwowych. Dzięki nim docierają one do układu nerwowego oraz do mózgu. Są niezbędne także do prawidłowej pracy mięśni; potrzebuje ich także serce.

 

Jak można uzupełnić poziom elektrolitów?

Bardzo szybko, ale przede wszystkim bardzo skutecznie można uzupełnić poziom elektrolitów sięgając po wodę zawierającą duże stężenie minerałów. W przypadku gorączki, wymiotów czy biegunki to sposób niewystarczający; koniecznie trzeba sięgnąć po jeden z doustnych preparatów nawadniających, które dostępne są w każdej aptece. Są to preparaty w postaci proszku, który należy rozpuścić w odpowiedniej ilości wody.