Co to za substancje: elektrolity?

Kosmetyki Moda Porady

Elektrolity to jony, które rozpuszczają się w wodzie, bez nich organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Dla procesów, które zachodzą w organizmie najważniejsze są jony potasu, sodu, magnezu i wapnia.

Co to za substancje: elektrolity?

Rola, którą pełnią w organizmie

Jony, które są rozpuszczalne w wodzie i mają dodatki lub ujemny ładunek odpowiadają w organizmie za przewodzenie prądu elektrycznego. Jest on potrzebny do regulowania procesów życiowych, które zachodzą w organizmie. Dzięki obecności elektrolitów możliwe jest utrzymanie w organizmie równowagi kwasowo-zasadowej. Do tego przewodzą one impulsy nerwowe, są niezbędne do transportowania wody, biorą również udział w dotlenianiu komórek.

Jakie są przyczyny ich niedoboru i najbardziej charakterystyczne objawy?

Zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego to jedna z najczęściej występujących przyczyn niedoboru elektrolitów. Równie często występującą przyczyną ich niedoboru jest intensywny wysiłek fizyczny podczas, które elektrolity są usuwane razem z potem. W taki sam sposób z organizmu pozbywamy się elektrolitów podczas upałów czy w czasie przebywania w pomieszczeniach, w których panuje bardzo wysoka temperatura. Do niedoboru elektrolitów może dojść także na skutek zażywania leków moczopędnych albo na skutek stosowania środków przeczyszczających. Niewłaściwa dieta oraz picie małej ilości płynów (przede wszystkim wody) to kolejne, często występujące przyczyny niedoboru elektrolitów. O niedoborze tych substancji mogą świadczyć: brak energii, osłabienie, bóle i zawroty głowy, ciągłe uczucie pragnienia, kurcze i bóle mięśni, zaburzenia pracy serca.

W jaki sposób szybko uzupełnić elektrolity?

Nawodnienie organizmu to sposób najbardziej prosty i szybki. Napojem, który sprawdza się najlepiej jest woda mineralna, a zaraz po niej sok pomidorowy. Gdy czujemy objawy wskazujące na spadek poziomu elektrolitów nie sięgajmy po napoje gazowane, kawę czy herbatę. W przypadku biegunki lub wymiotów, infekcji, której towarzyszy wysoka gorączka najwłaściwszym sposobem na uzupełnienie elektrolitów jest wypicie doustnego preparatu nawadniającego z apteki.