Żele hydrokoloidowe: sposób na przyspieszenie gojenia się ran

Kosmetyki Moda Porady

Różnego rodzaju rany mogą przytrafić się każdemu z nas. Większość z nich nie jest niebezpieczna, a więc nie wymaga specjalistycznego leczenia. Takie rany goją się samoistnie zabezpieczone tylko plastrem. Są jednak i takie rany, które nie chcą się goić lub goją się bardzo długo. W takiej sytuacji warto sięgnąć po preparat, który przyspiesza proces gojenia. Bardzo dobrze sprawdza się żel hydrokoloidowy na rany. To środek bardzo popularny, a więc dostępny w każdej większej aptece.

Żele hydrokoloidowe: sposób na przyspieszenie gojenia się ran

Kto może go stosować?

Żel hydrokoloidwy na rany mogą stosować osoby dorosłe. Ale jest to środek, który doskonale sprawdza się także w leczeniu ran u dzieci. Większość żeli, które dostępne są w aptekach może być stosowana u dzieci, które ukończyły 2. rok życia. W przypadku, gdy nie mamy pewności, że możemy zastosować dany żel czy to u dziecka, czy u osoby dorosłej, poradźmy się farmaceuty lub skonsultujmy się z lekarzem.

Właściwości żelu hydrokoloidowego

Żel hydrokoloidowy to wyrób medyczny, którego formuła została opracowana tak, aby przyspieszał on proces gojenia się ran. Dzieje się tak dlatego, że wywiera on wpływ na środowisko rany. W składzie wielu tych środków znajduje się karbomer, który jest stabilizowany karnozyną. To peptyd, który naturalnie obecny jest w naszej skórze. W przypadku suchej rany wykazuje on działanie okluzyjne. Hamuje on parowanie, w efekcie znacznie zmniejsza się utrata płyny przez naskórek. W przypadku rany mokrej, z której wycieka duża ilość wydzieliny, żel chłodzi ranę i mocno ją zmiękcza.

Kiedy można stosować żel hydrokoloidowy?

Żel hydrokoloidowy ma naprawdę bardzo szerokie spektrum zastosowania. Może być stosowany na rany różnego pochodzenia. Sprawdza się w przypadku otarć, pęknięć naskórka, zadrapań i skaleczeń. To środek całkowicie bezpieczny, który może być stosowany bez żadnych obaw u dorosłych i dzieci. To środek, który przyspiesza gojenie się ran; jest to zaleta, która nabiera wyjątkowo dużego znaczenia w przypadku rozległych i trudno gojących się ran, takich jak na przykład odleżyny