Pielęgnacja skóry dziecka – najważniejsze informacje

Pielęgnacja skóry dziecka – najważniejsze informacje

Kosmetyki Nowości Porady Testy i recenzje

Skóra niemowląt oraz małych dzieci znacznie różni się od skóry dorosłych. Przede wszystkim naskórek jest cieńszy, a co za tym idzie, delikatny. Odczyn skóry jest kwaśny. Jest ona też jaśniejsza, mniej elastyczna i posiada mniej gruczołów potowych niż skóra dorosłego człowieka. Z tego właśnie względu łatwiej ulega podrażnieniom, wysusza się i może swędzieć. Warto więc wiedzieć jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry dziecka.

Pielęgnacja skóry dziecka w czasie kąpieli

W pierwszych dwóch latach życia dziecka codzienna kąpiel nie jest konieczna, ale tylko wtedy, gdy podczas zmiany pieluszki skóra jest dokładnie przemywana. Dziecko, które zaczyna samodzielnie przemieszczać się, jeść czy pić należy bezwzględnie kąpać codziennie, tak samo w upalne dni, kiedy maluch bardziej się poci.

Skórę dziecka należy myć za pomocą delikatnych kostek myjących lub specjalnych płynów. Nie powinny one zawierać barwników, substancji zapachowych oraz konserwantów. Kąpiel nie powinna trwać zbyt długo, a najlepsza temperatura wody to 36-37 stopni Celsjusza. Po kąpieli dziecko należy delikatnie osuszyć miękkim ręcznikiem.

Jakie błędy popełniamy najczęściej?

Kąpiel to oczywiście podstawa pielęgnacji dziecięcej skóry, ale to nie wszystko. Niestety wielu rodziców popełnia błędy, które negatywnie wpływają na stan skóry dziecka. Do najczęstszych zaliczyć należy przede wszystkim:

– stosowanie niewłaściwej odzieży – niedopuszczalne jest ubieranie dziecka w tkaniny nieprzewiewne, syntetyczne, które wzmagają pocenie się skory. Maluchowi nie należy też zakładać ubranek wełnianych i za ciasnych, a także takich, które mają metalowe zapinki. Elementy te mogą wywoływać kontaktowe reakcje alergiczne;

– zbyt częste kąpiele, które wysuszają skórę;

– stosowanie kosmetyków dla dorosłych, działających drażniąco na skórę dziecka;

– przegrzewanie dziecka;

– stosowanie preparatów antyseptycznych na zdrowej skórze – mogą one wywoływać alergie oraz podrażnienia;

– niedokładne płukanie ubranek z detergentów stosowanych do prania.

Wiele porad wartych zapoznania się, przeczytać można pod poniższym adresem:

.

Dodaj komentarz