Co warto wiedzieć o żelach hydrokoloidowych

Kosmetyki Moda

Żele i opatrunki hydrokoloidowe weszły do użycia około 30 lat temu. Okazały się prawdziwą rewolucją w leczeniu różnych ran. Ich zaletą jest to, iż przepuszczają parę wodną oraz chronią przed dostaniem się do rany zarazków. Jeśli chodzi o leczenie ran, to na chwilę obecną nie ma bardziej rewelacyjnych opatrunków. Zobaczymy, w leczeniu jakich ran sprawdzają się najlepiej, w jakich sytuacjach się je stosuje i gdzie są dostępne.

Co warto wiedzieć o żelach hydrokoloidowych

 

Do leczenia jakich ran wykorzystywane są żele hydrokoloidowe?

Spektrum możliwości wykorzystania żeli hydrokoloidowych jest naprawdę bardzo szerokie. Są doskonałe między innymi do leczenia ran odleżynowych. Mogą być stosowane w przypadku owrzodzeń podudzi. Doskonale sprawdzają się w leczeniu wszelakiego rodzaju ran pourazowych oraz w leczeniu ran po oparzeniach. Zele hydrożelowe pozwalają wyeliminować problemy, z którymi muszą walczyć osoby leczone w tradycyjny sposób. Opatrunki te nie wymagają zmieniania, w związku z tym pacjenci nie odczuwają bólu, który towarzyszy zmienianiu tradycyjnych opatrunków.

 

Czy są przeciwwskazania do ich stosowania?

Żele hydrokolidowe mają mnóstwo zalet. Jednak jak w przypadku wielu produktów leczniczych istnieją przeciwwskazania do ich stosowania. Żele hydrokoloidowe nie mogą być stosowane w leczeniu:

  • ran gruźliczych;
  • ran kiłowych;
  • ran grzybiczych.

Stosowanie żeli hydrokoloidowych jest zabronione również w przypadku leczenia pewnych owrzodzeń tętniczych. Z kolei w przypadku terapii oparzeń, to żele hydrokoloidowe mogą być używane tylko w przypadku oparzeń I i II stopnia. Oparzenia III leczone są innymi metodami. Warto wiedzieć, że podczas leczenia żelami hydrokoloidowymi koniecznie trzeba uważnie oglądać leczone miejsce. Mogą bowiem pojawić się objawy świadczące o rozwijaniu się stanu zapalnego – zaczerwienie, obrzęk, gorączka. W takiej sytuacji żel musi zostać koniecznie usunięty z rany. Do tego należy możliwie jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Żele hydrokoloidowe to prawdziwy przełom w leczeniu różnego rodzaju ran.