Jak pielęgnować skórę dzieci chorych na Atopowe Zapalenie Skóry?

Kosmetyki Moda Porady

Atopowe Zapalenie Skóry jest diagnozowane u dzieci coraz częściej. Jest to choroba, która w przypadku dzieci bardzo silnie związana jest z alergią. Objawy choroby nasilają się więc pod wpływem alergenów takich, jak na przykład roztocza kurzu domowego, białko mleka krowiego, pyłki roślin. Skóra atopowa wymaga nie tylko leczenia, ale także pielęgnacji odpowiednimi kosmetykami. Najlepsze są emolienty.

Jak pielęgnować skórę dzieci chorych na Atopowe Zapalenie Skóry?

Jakie są przyczyny i objawy AZS?

Dzieci, które chorują na AZS mają bardzo wysuszoną skórę, która nie tylko bardzo silnie swędzi, ale często także piecze i pęka. Problemem może być noszenie ubranek, które zawierają nawet minimalną ilość sztucznych włókien. Skórę atopo9wą podrażnia także pot. Jest ona bowiem praktycznie pozbawiona warstwy lipidowej, która jest jej naturalną barierą ochronną. Przyczyną AZS mogą być uwarunkowania genetyczne, najczęściej jest to jednak alergia oraz czynniki cywilizacyjne. Do tych ostatnich zalicza się między innymi narażenie skóry dziecka na kontakt z drażniącymi detergentami.

Jak pielęgnować skórę atopową?

Skóra dzieci, które są chore na AZS wymaga specjalnej pielęgnacji. Nie można stosować powszechnie dostępnych kosmetyków, gdyż zawarte w nich składniki mogą dodatkowo podrażnić skórę oraz zniszczyć chroniący ją naskórek; kosmetyki te mogą także wysuszyć już i tak bardzo suchą skórę. Dlatego do pielęgnacji skóry atopowej trzeba wybrać preparaty specjalnie przeznaczone do takiej skóry. Są to preparaty o nazwie emolienty.

Jak stosować emolienty?

Preparaty te są dostępne w aptekach bez recepty. Zapobiegają utracie wody, natłuszczają i chronią atopową skórę. Skóra atopowa potrzebuje nawilżania, stąd też w składzie tych preparatów są substancje silnie nawilżające. Zawierają także silnie natłuszczające składniki, które tworzą na skórze dziecka delikatną barierę ochronną. Stosuje się je regularnie, czasem nawet kilka razy dziennie. Wśród preparatów do pielęgnacji skóry atopowej są żele, olejki i płyny do kąpieli, balsamy, kremy, szampony. Co pewien czas dotychczas stosowany preparat warto zmienić na inny.