Nowoczesne leczenie ran: żele hydrokoloidowe

Kosmetyki Moda Porady

Większość z nas przynajmniej raz w swoim życiu miała ma ciele mniejszą lub większą ranę. W przypadku tych mniejszych z reguły naklejenie plastra było wystarczające. Są jednak rany, których leczenie jest dla pacjenta bardzo uciążliwe, które do tego trwa bardzo długo. W leczeniu takich ran bardzo skuteczne okazały się żele hydrokoloidowe. To nowoczesny wyrób medyczny, który staje się coraz bardziej popularny.

 

Nowoczesne leczenie ran: żele hydrokoloidowe

 

Do leczenia jakich ran można stosować żele hydrokoloidowe?

Zastosowanie żeli hydrokoloidowych jest bardzo szerokie. Doskonale sprawdzają się w leczeniu odleżyn – ran, które bardzo często występują u osób, które przez dłuższy czas są unieruchomione. Żele hydrokoloidowe można stosować również do leczenia oparzeń pierwszego i drugiego stopnia. Sprawdzają się również w leczeniu ran pooperacyjnych, także tych, które powstały na skutek pobrania skóry do przeszczepu.

Kiedy nie można stosować żelu hydrokoloidowego?

Żele hydrokoloidowe działają rewelacyjnie, a mimo to nie mogą być stosowane w leczeniu wszystkich rodzajów ran. Nie można ich stosować do ran, które są skutkiem kiły bądź gruźlicy. Nie wolno używać ich także na rany o podłożu grzybiczym. Po żele hydrokoloidowe nie należy sięgać także w przypadku oparzeń trzeciego stopnia oraz ukąszeń. Za pomocą żeli hydrokoloidowych nie można leczyć także owrzodzeń tętniczych.

Jak często nakłada się żel?

O tym, jak często należy nakładać żel na ranę decyduje stopień jej leczenia. Rany, które zostały już częściowo zaleczone żel hydrokoloidowy może być nakładany naprawdę bardzo rzadko. Jeśli leczenie przebiega pomyślnie, jeśli jej stadium leczenia jest mocno zaawansowane, żel można nakładać tylko raz w tygodniu. Na początku leczenia, szczególnie gdy wysięk z rany jest bardzo duży, żel nakłada się każdego dnia; zdarza się, że musi być nakładany w ciągu jednego dnia kilka razy.

Efekty leczenia ran żelem hydrokoloidowym są bardzo dobre. Ich zalety doceniają szczególnie osoby, które opiekują się bliskimi unieruchomionymi na skutek np. wypadku.