Czym są i jak działają emolienty?

Kosmetyki Moda Porady

Coraz powszechniejsze w kosmetologii są preparaty o nazwie emolienty. Są one wykorzystywane do nawilżania skóry. Preparaty te zasłynęły ze swoich właściwości regenerujących, nawilżających i natłuszczających. Z uwagi na swoje właściwości poleca się je zarówno do pielęgnacji zdrowej skóry, jak i do pielęgnacji skóry atopowej. Emolienty sprawdzają się także do pielęgnacji skóry osób chorujących na łuszczycę. Zawarte w nich składniki łagodzą stan zapalny, zmniejszają dokuczliwy świąd.

Czym są i jak działają emolienty?

 

Jaki jest skład emolientów?

Emolienty należą do substancji hipoalergicznych. W dużej części są to preparaty wytwarzane z oleju lnianego lub konopnego. Są więc bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, omega 6 i omega 9. Zawierają także:

  • witaminy E i F;
  • tlenek etylu;
  • alkohol winylowy;

Czasem skład emolientów uzupełnia się o glicerynye, polialkohole czy pochodne mocznika. Dodaje się do nich także wazeliną oraz lanolinę – składniki, które są bardzo cenne dla skóry.

 

Działanie emolientów

Natłuszczają one skórę, a do tego tworzą na jej powierzchni warstwę ochroną. Chronią więc skórę przed utratą wilgoci. Dzięki temu skóra staje się nawilżona i gładka. Zyskuje także zdrowy wygląd.

 

Jaką mają postać?

Obecnie dostępnych jest szereg emolientów, które mają bardzo różnorodną postać. Bardzo silnie działają emolienty, które mają postać kremu. To one są więc uważne za najbardziej skuteczne. Oprócz nich do wyboru są także zatrzymujące wodę w skórze lotiony. Te preparaty mają konsystencję mleczka. Jeśli zależy nam na wygładzeniu skóry, powinniśmy postawić na maści.

 

Jakie jest zastosowanie emolientów?

Są to preparaty bardzo przydatne nie tylko do pielęgnacji zdrowej, ale przesuszonej skóry. Emolienty to substancje, które szczególnie są polecane do pielęgnacji skóry atopowej. Atopowe Zapalenie Skóry najczęściej ma podłoże alergiczne, emolienty łagodzą dolegliwości związane z tym schorzeniem. Aby skóra się do nich nie przyzwyczaiła i nadal na nie dobrze reagowała, co jakiś czas emolient należy zamienić na inny.