Czym są żele hydrokoloidowe?

Kosmetyki Moda Porady

Leczenie ran tradycyjnymi opatrunkami jest dla chorych wyjątkowo uciążliwe. Leczenie ran nawet przy pomocy specjalistycznych środków trwa czasem bardzo długo. Dzisiaj dostępne są już na szczęście nowoczesne środki, które przyspieszają gojenie nawet bardzo trudno gojących się ran. Należą do nich żele hydrokoloidowe. Kiedy warto z nich korzystać? Jak często należy je stosować? Gdzie można je kupić?

Czym są żele hydrokoloidowe?

 

Do opatrywania jakich ran można wybrać żel hydrokoloidowy?

Żele hydrokoloidowe można polecić między innymi do leczenia odleżyn – ran, które są częstym problemem osób skazanych na unieruchomienie na skutek wypadku czy choroby. Przynoszą one bardzo szybką poprawę w leczeniu nawet mocno zaawansowanych odleżyn. Doskonale radzą sobie również z oprzeniami pierwszego i drugiego stopnia. Dodatkową zaletą tych nowoczesnych środków jest to, że działają one także przeciwbólowo; dlatego sprawdzają się również w leczeniu ran pooperacyjnych.

Kiedy nie można stosować żelu hydrokoloidowego?

Stosowanie żelu hydrokoloidowe jest na pewno dla pacjenta bardziej komfortowe niż tradycyjny opatrunek. Poza tym przyspiesza on leczenie się rany. Są jednak takie rany, które nie mogą być leczone żelami hydrokolodiowymi. Należą do nich oparzenia trzeciego stopnia. Nie można stosować ich także do leczenia ran, których podłożem jest grzybica, kiła lub gruźlica. Nie można nimi leczyć również owrzodzeń tętniczych oraz ukąszeń.

Jak często trzeba stosować żel?

Zależy to od tego, na jakim etapie leczenia znajduje się rana. Jeśli jest to dopiero początek leczenia, żel musi nakładany każdego dnia, co więcej, gdy rana mocno się sączy, nawet kilka razy dziennie. Ale w przypadku, gdy stadium leczenia jest już mocno zaawansowane, żel nakłada się bardzo rzadko, nawet tylko raz w tygodniu.

Efekty leczenia niektórych rodzajów ran żelami hydrokoloidowymi są bardzo dobre. Są wygodne w stosowaniu i bardzo komfortowe dla pacjenta. Nic więc dziwnego, że weszły na stałe do oferty wielu stacjonarnych i internetowych aptek. Sporą część tych środków można kupić bez recepty.