Usuwanie zaskórniaków żelem 3w1

Zasady kupowania leków w e-aptekach

Porady

Robienie zakupów w internecie jest wygodne i szybkie. Lista artykułów, które można kupić korzystając z internetowych sklepów stale się powiększa. Już od pewnego czasu możemy kupować w sieci także leki. Na jakich zasadach one funkcjonują?

 Leki wydawane bez recepty

 Zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawo farmaceutyczne apteki internetowe nie mogą sprzedawać wszystkich leków, które zostały wprowadzone do obrotu w Polsce. Osoby, które chcą w nich nabyć leki wydawane na receptę będą zawiedzione; wysyłkowa sprzedaż tych leków jest zabroniona. Prawo farmaceutyczne nie zabrania jednak przyjmowania zamówień na leki na receptę i wydawania ich po okazaniu recepty w aptece stacjonarnej. Wiele aptek internetowych oferuje więc możliwość zamówienia leku na receptę. Oprócz leków wydawanych bez recepty w internetowej aptece można kupić suplementy diety, środki higieniczne i opatrunkowe, drobny sprzęt medyczny, kosmetyki.

Zasady kupowania leków w e-aptekach

 Jak działają internetowe apteki?

 Idąc z duchem czasu zdecydowano się na wprowadzenie wysyłkowej sprzedaży leków OTC, ale tylko po spełnieniu pewnych warunków. Apteki internetowe mogą działać tylko w oparciu o aptekę stacjonarną. Właściciel apteki stacjonarnej może więc rozszerzyć swoją działalność po uzyskaniu koncesji na sprzedaż leków przez internet. Jest zobowiązany do zamieszczenia na stronie www apteki jej nazwy, adresu i danych do kontaktu. W aptekach internetowych farmaceuci muszą pełnić telefoniczne dyżury – klienci muszą mieć możliwość zasięgnięcia porady w razie wątpliwości. Do tego leki muszą być dokładnie opisane, tak, aby nie było żadnych wątpliwości jak należy je przyjmować. Zgodnie też z regulacjami prawnymi wprowadzanymi przez Parlament Europejski, na stronie internetowej apteki musi znaleźć się specjalne logo. To biały krzyż i cztery paski; trzy z nich są w odcieniach zieleni, jeden ma szarą barwę.

Apteki internetowe nie są konkurencją dla tych tradycyjnych. Nie mogą działać bez porozumienia z nimi. Najczęściej są więc po prostu dodatkowym kanałem sprzedaży.