Garść faktów na temat astmy u dzieci

Porady

Astma u dzieci to jedna z częściej rozpoznawanych obecnie chorób o charakterze przewlekłym. Należy jednak pamiętać, że dziecko z astmą w szkole nie jest żadnym problemem. Choroba jest dzisiaj naprawdę dobrze leczona, a dzieci nią dotknięte nie funkcjonują gorzej od dzieci zdrowym. Warto jednak chorobę poznać nieco bliżej. Poniżej przedstawiamy garść faktów dotyczących właśnie astmy u dzieci.

Garść faktów na temat astmy u dzieci

Czynnik ryzyka

Nie każde dziecko jest tak samo narażone na rozwój astmy. Lekarze coraz częściej mówią o czynnikach ryzyka, które sprawiają, że prawdopodobieństwo rozwinięcia się astmy u danego dziecka jest zdecydowanie większa. Zalicza się do nich między innymi częstą ekspozycję na alergeny, regularny kontakt z dymem tytoniowym, zanieczyszczenie środowiska, małą masę urodzeniową. Nie bez znaczenia są również czynniki genetyczne, których rolę podkreśla się coraz częściej.

Co robić, aby choroba się nie zaostrzała?

Wiedza w tym zakresie ma naprawdę ogromne znaczenie. Pozwala bowiem zmniejszyć liczbę ataków. Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby nie wystawiać dziecka na działanie alergenów. Istotne jest także, aby przy nim w ogóle nie palić. Koniecznie trzeba zatroszczyć się o to, aby dziecko nie było narażone na rozwój infekcji. Wielu pediatrów podkreśla, że istotnym czynnikiem chroniącym przed rozwojem astmy jest jak najdłuższe karmienie swojej pociechy piersią. Nie bez znaczenia jest także wdrożenie odpowiedniego leczenia w momencie, kiedy dochodzi do pojawienia się pierwszych objawów. Pozwala to ustrzec dziecko przed zaostrzeniem się choroby.

Leczenie

Astma dziecięca to obecnie choroba, która naprawdę dobrze poddaje się leczeniu. Istotne jest jednak, aby pociecha pozostawała pod stałą i regularną kontrolą specjalisty. Prawidłowo prowadzone leczenie pozwala osiągnąć istotną poprawę stanu zdrowia dziecka, a także wyraźne polepszenie jego komfortu życia. Astma nie jest dzisiaj wyrokiem. To choroba, z którą naprawdę można żyć, nie ograniczając zbytnio swojej aktywności. Istotne jest jednak podjęcie wczesnej interwencji.