Dobór buta do dyscypliny

Dobór buta do dyscypliny

Kosmetyki

Przed wybraniem odpowiedniego buta do konkretnej dyscypliny sportowej, warto jest poszukać w Internecie opinii, komentarzy oraz recenzji osób, które miały już możliwość korzystać na własnej stopie z danego obuwia. Porównanie kilku lub kilkunastu opinii na temat konkretnego modelu buta albo całej firmy produkującej obuwie dla sportowców powinno dać w miarę obiektywny pogląd na to, czy warto zainwestować właśnie w takie rozwiązanie.

Firmy oferujące obuwie sportowe prześcigają się bowiem nie tylko w rozwiązaniach technologicznych, ale także sprawnym marketingu i niejednokrotnie jako innowacyjne oraz przełomowe reklamowane są buty, które w rzeczywistości wcale nie tak mocno różnią się od przeciętnej rynkowej jakości średnio drogiego buta. Buty warte polecenia to : , . Warto również sprawdzić bardzo wygodne buty:

Obuwie dobrane pod wybrany sport

Kluczem do wyboru odpowiedniego buta sportowego jest oczywiście dokonanie odpowiednich pomiarów i sprawdzenie chociażby sposobu stawiania stopy i jej przetaczania podczas ruchu. Każdy sport wymaga oczywiście innego zakresu ruchomości, wykonywane są w trakcie treningu lub rywalizacji zupełnie inne ruchy, także cholewka buta czy jego podeszwa musi być odpowiednio dopasowana. Istotne są chociażby takie niuanse, jak rodzaj podłoża i zupełnie inaczej musi wyglądać od spodu but przygotowany do biegów sprinterskich na tartanie – czyli popularnych otwartych stadionach lekkoatletycznych – a inaczej zaprojektować trzeba but dla tego samego sprintera, ale do hali sportowej, na powierzchnię typu indoor.

Pamiętaj o wymiarach

Ostatecznie jednak but musi być w pierwszej kolejności dopasowany do nogi, a więc kluczowe jest nie tylko dokładne zmierzenie swojej stopy. Różne modele butów przygotowane są do odpowiednich profili stopy czy pięty, a więc konieczne jest dokładne poznanie budowy anatomicznej swojej stopy. Niektórych sportowców charakteryzuje ruch pronujący stopy, inni wykonują naturalnie ruch supinujący i producenci butów bardzo wyraźnie dostosowują profil oraz kształt buta i sposób pracy podeszwy właśnie w zależności od tych detali, które warto ustalić jeszcze przed wizytą w sklepie z obuwiem sportowym.

Dodaj komentarz