Odpowiednie buty do biegania

Bez kategorii

Odpowiednie buty do bieganiaOd jakiegoś czasu cała Polska biega. Okazuje się, że dzięki kampaniom społecznym, wiele osób zdecydowało się na to, aby zadbać nieco o swoje zdrowie i sylwetkę i zacząć uprawiać jogging.

Można zaobserwować to w szczególności w dużych miastach, gdzie na ulicy przez cały czas widać osoby biegające. Jest to bardzo pozytywna tendencja, która cieszy przede wszystkim lekarzy. Aby móc biegać w warunkach miejskich, konieczne jest jednak posiadanie odpowiedniego obuwia sportowego, zaprojektowanego właśnie do tego celu. Nie każde zwykłe „adidasy” nadają się bowiem do biegania.

Dobieranie obuwia

Należy zwrócić uwagę na to, że większość osób zmuszona jest do biegania w warunkach miejskich, a więc po chodnikach i ulicach, co nie jest najlepszym rozwiązaniem dla stawów, a w szczególności dla kolan. Po jakimś czasie mogą pojawić się pierwsze kontuzje i zwyrodnienia. Również stopy osoby biegającej bardzo cierpią na takim podłożu. Producenci obuwia sportowego biorą to pod uwagę i dla osób uprawiających jogging miejski przygotowują modele obuwia o odpowiedniej podeszwie. Jest ona dość gruba, a jednocześnie bardzo lekka i sprężysta. Najczęściej wykonuje się ją ze specjalnej pianki lub z kauczuku naturalnego. Przede wszystkim, jej zadaniem jest zapewnienie stopie odpowiedniej amortyzacji podczas każdego kroku i podskoku. Poza tym, może ona sprawiać nawet, że sportowcowi łatwiej jest się wybić i wygodniej się biega. Dzięki temu, można osiągać lepsze wyniki.

Ważny jest też materiał

Bardzo ważny jest również materiał z jakiego wykonana jest cholewka buta do biegania. Koniecznie powinien być on przewiewny, ponieważ stopa musi się cały czas wentylować. Obecnie większość firm stosuje bardzo nowoczesne, opatentowane przez siebie materiały w formie siateczek. Przepuszczają one wilgoć na zewnątrz, ale nie wpuszczają jej do środka. Oznacza to, że buty są nieprzemakalne. Można w nich biegać więc również jesienią, a nawet zimą. Wybór obuwia do biegania jest naprawdę spory i każda osoba powinna znaleźć parę odpowiednią dla siebie i dla swojej stopy.

Dodaj komentarz