Wkład kominkowy: czy to dobre rozwiązanie?

Porady

Wkład kominkowy: czy to dobre rozwiązanie?

Koszty ogrzewania domu stale rosną, można je trochę zmniejszyć budując kominek. Nie może to być jednak kominek, który ma otwarte palenisko. Z takiego kominka nie będziemy mieć żadnego pożytku poza dekoracją. Zdecydowana większość ciepła ucieknie przez komin.

Do tego wybierając kominek z otwartym paleniskiem będziemy musieli zgromadzić spory zapas drewna na zimę – chyba, że będziemy w nim palić sporadycznie. Jeżeli więc chcemy, aby kominek był tani w eksploatacji, a dodatkowo stał się źródłem ciepła, postawmy na wkład kominkowy.

Wkład kominkowy: można ogrzać cały dom

Wkład kominkowy daje możliwość efektywnego wykorzystania ciepła. W zależności od rodzaju wkładu jego sprawność może sięgać nawet 80 procent. Oznacza to, że tylko 20 procent ciepła ucieka przez komin. Do tego budując kanały ogrzane w kominku powietrze może zostać rozprowadzone systemem DGP do innych pomieszczeń w domu. Dzięki temu rozwiązaniu można zaoszczędzić naprawdę niemałe pieniądze w sezonie grzewczym, który każdego roku staje się coraz dłuższy.

Jaki wkład?

Kominek z wkładem będzie efektywnym źródłem ciepła tylko wtedy, gdy wkład będzie miał właściwą moc. Decydując się na takie rozwiązanie przy wyborze mocy wkładu warto skorzystać z pomocy fachowca. Samodzielne obliczenie mocy wkładu może bowiem okazać się bardzo trudne. Koniecznie też trzeba pamiętać o tym, że wkład musi być zainstalowany zgodnie z zaleceniami producenta. W ten sposób ryzyko, że wkład zostanie uszkodzony będzie ograniczone do minimum. Jeśli chodzi o materiały to do wyboru mamy wkład kominkowy ze stali i żeliwa. Oba rozwiązania są godne polecenia, z tym, że gdy dysponujemy niedużymi funduszami, powinniśmy wybrać ten drugi. Wkład z żeliwa jest po prostu tańszy.

Kominek z wkładem można dowolnie obudować. Rodzaj wybranej obudowy zależy tylko od naszych możliwości finansowych. W kominkach z wkładem pali się podobnie, jak w tych z otwartym paleniskiem, czyli sezonowanym drewnem liściastym. Ogranicza to między innymi brudzenie się szyby i korodowanie wkładu.