O udostępnianiu danych na Facebooku

Porady

Social media są dzisiaj niezwykle popularne. Do jednych z najbardziej popularnych portali społecznościowych należy Facebook. Są osoby, które udostępniają na nim bardzo chętnie różnego rodzaju posty. Zobaczmy, dlaczego się na to decydujemy i co udostępniamy najczęściej.

Powody, dla których decydujemy się na udostępnienie danego wpisu

Z serwisu można korzystać już od wielu lat (amerykańskim studentom został udostępniony w 2004 roku). Od tego czasu zostało przeprowadzonych już mnóstwo badań dotyczących zarówno tego, jakie posty są przez nas udostępniane najczęściej, jak i powodów, dla których to robimy. Wyniki tych badań pozwoliły stwierdzić, że najczęściej i najchętniej udostępniamy treści, które są:

  • zabawne albo użyteczne. Większość spośród nas postanawia udostępnić ten wpis, który jest – naszym zdaniem – przydatny lub zabawny. Ciekawe jest to, że jeszcze chętniej udostępniamy te posty, które, które przedstawiają alarmujące informacje odnoszące się do życia publicznego lub sfery politycznej;
  • wzbudzające emocjonalnie. Nie ma przy tym znaczenia, jakie dany post wzbudza emocje. Chętnie dzielimy się zarówno tymi smutnymi, jak i śmiesznymi. Chętnie udostępniamy również te psoty, które budzą złość albo gniew.

Bardzo często podejmujemy decyzję o udostępnieniu danego wpisu dlatego, że zależy nam na nawiązaniu kontaktu z osobą, która jest jego autorem. Dla wielu osób jest także sposób na to, aby przybliżyć swój światopogląd znajomym. W postach możemy przedstawić swoje podejście do polityki czy wyrazić swoją opinię o ważymy, poruszającym opinię publiczną, wydarzeniu.

Rodzaje postów udostępniane najczęściej

Wśród nas nie brakuje osób, które zastanawiają się, dlaczego nie został udostępniony ich wpis. Wiele osób nie wie, że najchętniej udostępniane są te posty, do których został dołączony film czy zdjęcie. Równie chętnie udostępniany te wpisy, które zawierają kody rabatowe albo link do zamieszczonego na blogu ciekawego artykułu. Jeśli zależy nam na tym, aby nasze posty miały bardzo dużą liczbę udostępnień, powinniśmy o tym pamiętać przy tworzeniu kolejnych postów.