Jak pielęgnować suchą i atopową skórę?

Kosmetyki Moda Porady

Pielęgnacja skóry suchej, a szczególnie atopowej to bardzo duże wyzwanie. Taks skóra pozbawiona jest praktycznie całkowicie warstwy lipidowej, która stanowi jej naturalną barierę ochronną. W efekcie bardzo łatwo ulega podrażnieniom, jest też mało elastyczna. Rodzicom dzieciom, które mają podobne problemy skórne do codziennej pielęgnacji polecane są dostępne w każdej aptece preparaty o nazwie emolienty.

Jak pielęgnować suchą i atopową skórę?

Jaki jest ich skład?

W preparatach do pielęgnacji bardzo suchej skóry czy też skóry atopowej znajdują się naturalne lub syntetyczne emolienty – substancje, które maja bardzo silne właściwości nawilżające i natłuszczające skórę. Do emolientów naturalnych należy między innymi olej lniany, ze słodkich migdałów, arganowy. W składzie preparatów z emolientami może być również wazelina lub lanolina. Ich zaletą jest to, że nie są do nich dodawane substancje zapachowe, konserwanty i sztuczne barwniki. To dlatego mogą być bez obaw używane do pielęgnacji także skóry atopowej. Atopowe Zapalenie Skóry jest bowiem chorobą, która bardzo często ma podłoże alergiczne.

Jak stosować emolienty?

Lista tych preparatów systematycznie się wydłuża. Są wśród nich zarówno preparaty do, jak i po kąpieli. Emolienty przeznaczone do kąpieli pielęgnują i nawilżają skórę już w jej trakcie. Pamiętajmy jednak, aby nie trwała ona zbyt długo. Warstwa, którą utworzy dodany do kąpieli preparat z emolientem utrzyma się na skórze dłużej (do 4 godzin) pod warunkiem, że ciało zostanie delikatnie osuszone ręcznikiem – nie można skóry pocierać. Po kąpieli należy nałożyć jeszcze jeden z preparatów pielęgnacyjnych. Do wyboru są między innymi balsamy i oliwki. Emolienty należy nanosić na skórę po każdej kąpieli. Przed pierwszym użyciem koniecznie należy zapoznać się z treścią dołączonej do opakowania ulotki informacyjnej – inaczej stosuje się emolienty do pielęgnacji niemowląt, starszych dzieci i osób dorosłych.

W preparatach nazwanych emolientami nie ma sztucznych substancji barwiących, barwników i konserwantów. Są bezpieczne nawet dla najmłodszych.