Pierścionki zaręczynowe z diamentem – dlaczego są tak popularne?

Biżuteria

Pierścionki zaręczynowe z diamentem – dlaczego są tak popularne?

Bardzo ważnym wydarzeniem w życiu bardzo wielu młodych ludzi są zaręczyny. Zwyczaj ten od lat jest bardzo mocno zakorzeniony w Polsce. Sam przebieg zaręczył mocno się przez lata zmienił, odbywa się dzisiaj z reguły w bardzo małym, kameralnym gronie. Jedno tylko nie uległo zmianie: pierścionek, który w dniu zaręczyn mężczyzna zakłada na palec swojej wybrance serca. Najczęściej panowie wybierają pierścionek zaręczynowy z diamentem.

Czym jest diament?

Jest bardzo rzadko występującym na ziemi minerałem. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „diamentum”, co w tłumaczeniu na język polski znaczy „niezniszczalny”. Po oszlifowaniu zamienia się w brylant. Większość diamentów jest biała. Może właśnie dlatego ze względu na kolor (biel jest symbolem nie tylko czystości, ale także szczęścia i powodzenia) pierścionki zaręczynowe z diamentem są tak chętnie wybierane przez panów np. w sklepie Aclari (link).

Wybieramy pierścionek zaręczynowy z diamentem

Zdecydowanie najczęściej pierścionki zaręczynowe z diamentem oprawiane są w złoto. Dzisiaj jednak oprócz złota w tradycyjnym żółtym kolorze sięga się również po złoto różowe lub białe. W sklepach panowie mogą wybrać także pierścionki oprawione w oprawę wykonaną z białego i żółtego złota. Do białego złota dodawany jest nikiel, który bardzo często powoduje reakcję alergiczną. Nie jest to więc dobry wybór dla każdej kobiety. Czasem więc lepiej wybrać pierścionek w tradycyjnym kolorze żółtego złota. Oprócz wybrania koloru oprawy pierścionka pozostaje kwestia wyboru rodzaju oprawy. Najbardziej klasyczna, pięknie podkreślająca blask diamentu to oprawa „chaton”. Z tym typem oprawy można się spotkać w sklepach jubilerskich najczęściej. Dzięki tej oprawie kamień jest osadzony w pierścionku bardzo pewnie, szanse, że oczko wypadnie są bardzo niewielkie. Klienci maja do wyboru także pierścionki wykonane z tak zwaną pełną oprawą. Ten typ zakucia brylantu także sprawi, że kamień nie wypadnie, ale jego blask nie będzie już tak pięknie podkreślony.

Rozmiar pierścionka

O wiele łatwiej jest wybrać sam pierścionek niż kupić pierścionek w dobrym rozmiarze. Tradycyjnie w Polsce pierścionek zaręczynowy nosi się na palcu serdecznym lewej ręki. Oczywiście wybranie dobrego rozmiaru jest bardzo ważne. Najprościej jest udać się na zakupy z innym pierścionkiem należącym do ukochanej. Jubiler powinien bez problemu ustalić właściwy rozmiar pierścionka. Pamiętajmy, że nie zawsze istnieje możliwość zmniejszenia lub powiększenia pierścionka!